Skip to content Skip to footer

Wady i zalety ścianek prysznicowych

W ostatnich latach modne stają się prysznice typu walk-in, które są odgrodzone od łazienki za pomocą ścianki prysznicowej. To nowoczesne rozwiązanie ma wielu fanów, ale i przeciwników. Jakie są zalety i wady ścianek prysznicowych?

Zalety

Ścianki prysznicowe sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestrzenne – nie ma brodzika, który zabiera miejsce, a jedynie szyba, która zlewa się z otoczeniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych łazienek, które po wstawieniu tradycyjnej kabiny prysznicowej stają się klaustrofobiczne. Poza tym sam prysznic zajmuje tyle miejsca, ile potrzebujemy – może być szerszy lub węższy, zależnie od potrzeb i miejsca dostępnego w łazience – wystarczy w odpowiedniej odległości zamontować ściankę prysznicową. Plusem jest także to, że łatwo wejść pod taki prysznic, co ma duże znaczenie dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, ale także małych dzieci.

Wady

Ścianki prysznicowe nie są dla osób, które nie lubią myć okien i luster – jest to duża tafla szkła, która wprawdzie najczęściej jest pokryta powłoką hydrofobową, więc spływająca po niej woda nie zostawia zacieków, jednak nie jest tak, że po prysznicu nie pozostanie na niej ślad. Jeśli nie po wodzie, to po używanych kosmetykach, szczególnie treściwych odżywkach do włosów. Montaż ścianek prysznicowych trzeba też zaplanować na poziomie wykańczania lub generalnego remontu łazienki – to otwarta konstrukcja, więc trzeba zadbać o dobrą wentylację łazienki. Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy, to trzeba będzie skuć fragment posadzki, by zadbać o odpowiedni spadek, jednak da się tego uniknąć – ściankę prysznicową można też postawić na specjalnie do tego przeznaczonych brodzikach.

Dla kogo ścianki prysznicowe?

Postawienie ścianek prysznicowych w łazience jest doskonałym pomysłem dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz żyjących aktywnie i niechcących poświęcać dużo czasu na sprzątanie całej kabiny prysznicowej. Świetnie też sprawdzi się u osób lubiących otwarte przestrzenie i posiadających małe łazienki.