Prowadzenie pojazdu, pozostając pod wpływem alkoholu, jest zakazane i niebezpieczne. Kierowca będący pod wpływem alkoholu ma dużo gorszy czas reakcji i zakłóconą koordynację ruchową. Może mieć problemy z prawidłowa obserwacją drogi. Ryzyko spowodowania nawet poważnego wypadku jest więc bardzo wysokie. Zdarza się jednak, że kierowca pod wpływem alkoholu czuje się na tyle trzeźwy, że nawet nie podejrzewa, że jazda w tym stanie może skutkować utratą prawa jazdy. Między innymi tacy kierowcy powinni pomyśleć o zakupie alkomatu. Dobry alkomat bezustnikowy rozwiązuje wątpliwości co do stanu trzeźwości. Przy jego pomocy pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu jest banalnie łatwy.
Alkomaty bezustnikowe. Zasada działania
Alkomat bezustnikowy nazywany jest także urządzeniem alcoblow. Pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu jest przy jego pomocy bardzo łatwy. Wystarczy przez określany czas dmuchać w kierunku alcoblow. Najczęściej wystarczy 3-5 sekund, by na wyświetlaczu alkomatu pokazał się wynik. Warto pamiętać, że jeśli jest to wynik zbliżony do dozwolonego przepisami prawa stanu nietrzeźwości, warto jednak mimo wszystko wstrzymać się z wsiadaniem za kierownicę. Rozsądne jest odczekanie kilkunastu minut i ponowny pomiar poziomu alkoholu. Jeśli jest mniejszy niż przy pierwszym pomiarze lub zerowy, można wsiąść za kierownicę pojazdu.
Kalibracja alkomatów
Aby alkomat alcoblow dokładnie wskazywał poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, musi zostać odpowiednio skalibrowany. Takiej kalibracji w warunkach domowych się nie przeprowadzi. Konieczne jest oddanie lub odesłanie alkomatu do firmy, która tego rodzaju usługi świadczy. Koszt takiej usługi nie jest duży. Nie przekracza kilkudziesięciu złotych.
Kalibracja alkomatu powinna być powtarzana co kilka miesięcy. Producent w danych technicznych alcoblow podaje konkretny przedział czasowy. W zależności od typu alkomatu, kalibracja jest konieczna co rok lub nawet co pół roku
Warto też pamiętać o właściwym przechowywaniu alkomatu. Nie można go narażać na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. nie powinien też być przechowywany w wilgotnych pomieszczeniach. W najlepszym przypadku może się rozkalibrować, w najgorszym zaś ulec awarii.