Skip to content Skip to footer

Wybór strun gitarowych

Wybór strun gitarowych będzie zawsze uzależniony od rodzaju posiadanej gitary, jak również względem niej struny, która przeznaczona jest do uzyskania konkretnie intensywnego, mocnego brzmienia. Dźwięki wydobywane na gitarach mają bardzo specyficzne brzmienie, a każda z rodzajów gitar daje je nieco inne, pomimo tego, że mamy dwa rodzaje strun, czyli struny metalowe i nylonowe.

W klasycznych wersjach gitar odnajdziemy zawsze struny nylonowe. Są to struny, które będąc na wyposażeniu sprzętu muzycznego umożliwiają uzyskanie bardziej łagodnych dźwięków, spokojniejszych, miękkich i ciepłych. Struny nazwy metalowej są natomiast dla prawdziwych hardkorowych muzyków, grających na gitarach basowych, gitarach elektrycznych, akustycznych z mocnym dźwiękiem i drżeniem drewnianej obudowy gitary. Rodzaje strun tj. struny nazwy gitarowe będą miały wpływ na grę, na dźwięk, na ogólne brzmienie, jak również moc dźwięku.

Precyzyjne dopasowanie strun gitarowych do danego sprzętu

Dopasowanie zestawu strun gitarowych musi być trafne. Nie można wykorzystywać strun dedykowanych do gitar akustycznych w przypadku gitar klasycznych tudzież elektrycznych. To się nie sprawdzi. Nie uzyskamy takiego brzemienia, nie wydobędziemy z instrumentu tego, co powinniśmy i nie zaznamy komfortu gry na gitarze. W sklepach mamy mnóstwo propozycji różnego typu strun nylonowych oraz metalowych. Ich dobór jest bardzo ważny. Nie można również przy zakupie strun tj. struny gitarowe oszczędzać, gdyż od tego zależy nasza gra, jakoś gry, zadowolenie muzyka.

Każda gitara inaczej brzmi

Różnice pomiędzy gitarami, choć na pierwszy rzut oka nie są znaczące, to jednak brzmienie konkretnych sprzętów muzycznych jest różnorakie. Rozpoczynając od klasycznej gitary i strun nylonowych, po gitary elektryczne, o bardziej intensywnym, brzemieniu, gdzie są wykorzystywane wspomniane powyżej struny gitarowe metalowe. Na scenę muzyczną z pewnością sprawdzą się gitary basowe i elektryczne, w przypadku nauki gry na gitarze i mini koncertów w niewielkim gronie z pewnością gitara o cieplejszej barwie będzie klasycznym rozwiązaniem doboru gitary. Akustyczna gitara idealnie sprawdzi się na koncertach, a jej wysokie tony umożliwią podbicie dźwięków utworu muzycznego. Udany koncert, to mocne brzmienie, idealne proporcje dźwięków, to solidność i talent muzyka w gitarowym graniu. Struny gitarowe odgrywają tutaj ważne zadanie.