Skip to content Skip to footer

Wydruk sublimacyjny na tkaninach

Druk sublimacyjny jest drukiem, w którym wykorzystuje się zjawisko sublimacji, czyli przejścia ze stanu stałego bezpośrednio do gazowego, pomijając całkowicie stan ciekły. Do wydruku wykorzystywane są tusze sublimacyjne, które w rzeczywistością są barwnikami.
Sama jakość tkanin także nie jest bez znaczenia. Koniecznie musi to być poliester, ponieważ tylko jego włókna łączą się z barwnikiem.

Zastosowanie

To jedna z najlepszych metod drukowania cyfrowego, która wykorzystywana jest do przenoszenia obrazów o wysokiej jakości.
Nadruki sublimacyjne są powszechnie stosowane do produkcji gadżetów takich jak kubki z obrazami czy druk na tkaninach.

Jak to działa?

Drukarnia sublimacyjna jest miejscem gdzie wytwarzane są nadruki sublimacyjne. Niezwykle ważnym elementem jest termoprasa, w której to dochodzi do dociskania wzoru do tkaniny. Jednocześnie zostaje podgrzany barwnik. To wtedy zmienia on stan skupienia ze stałego w gazowy, a w tym samym czasie włókna poliestru otwierają się i przyjmują barwnik.
Wraz ze zmniejszeniem temperatury, włókna zamykają się, dzięki czemu powstały obraz jest niezmywalny. Kluczowymi czynnikami, które odpowiadają za odpowiedni wydruk są czas, temperatura oraz docisk. Warto w tym miejscu podkreślić, że sam proces sublimacji jest nieprecyzyjny. Oznacza to, że odpowiednią jakość druku można uzyskać jedynie za pomocą metody prób i błędów.
Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drukarki atramentowej. Jednakże nie wszystkie drukarki są do tego odpowiednio przystosowane. Wymogiem jest, by drukarki podczas wydruku nie wykorzystywały wysokich temperatur.
Możliwości wydruku są naprawdę duże. Poczynając od wielkości A4, a kończąc na rozmiarach, które pokrywają całe ubranie.
Wraz z urządzeniem, w zestawie dołączane jest oprogramowanie, które pozwala na modyfikację wydruku z poziomu komputera.
Drukarnia sublimacyjna przeważnie posiada w swoim asortymencie oba urządzenia.

Zalety i wady druku sublimacyjnego

Druk na tkaninach jest trwały dzięki czemu mycie czy pranie nie będą w stanie usunąć nadruku. Sam proces wytwarzania to także oszczędność czasu i pieniędzy- wydruk jest czynnością szybką oraz tanią. Dużą zaletą jest także szeroka paleta kolorów – istnieje możliwość korzystania z dowolnych barw i odcieni.

Wydruk sublimacyjny jest jedynie możliwy przy pomocy poliestru. Tylko on łączy się z barwnikiem. Jednakże wykorzystanie mieszanych tkanin także da zadowalający efekt.
Użycie chociażby poliestru z bawełną będzie możliwe. Należy jednakże pamiętać, że im mniejszy udział poliestru, tym mniej wyrazisty będzie nadruk.