Skip to content Skip to footer

Zalety suszonych warzyw

Dzisiaj wiele mówi się o suszeniu. Stajemy się coraz bardziej świadomi, wiemy już, co jest dla nas zdrowe oraz czego powinniśmy unikać. Doskonale także zdajemy sobie z konsekwencji niezdrowego trybu życia. Stąd też to zainteresowanie suszonymi warzywami. Ich zalety bowiem, o których opowie niniejszy artykuł, znakomicie wpływają na nasze zdrowie.

Wysoka zawartość składników mineralnych

Zastanówmy się, czego dzisiaj nam tak bardzo brakuje, co jest tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu? Otóż są to, niedoceniane czasem, składniki mineralne. Latem nie zauważamy tak bardzo wyraźnie ich niedoboru, ponieważ właśnie mamy nieograniczony niczym dostęp do przeróżnych warzyw i owoców. Natomiast zimą…

Niestety zima, wczesna wiosna i jesień to pory roku, w których brakuje nam świeżych warzyw. Szybko zatem zauważamy wówczas różne problemy z cerą, skórą, wypadające włosy, łamliwe paznokcie, częstsze przeziębienia, kurcze łydek i chroniczne zmęczenie Ratujemy się zazwyczaj różnymi wekami, konserwowanymi warzywami. Jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie proces suszenia najkorzystniej wpływa na zachowanie składników mineralnych przez warzywa.

Błonnik, witaminy i brak azotynów

To jednak nie jedyne zalety, jakimi mogą pochwalić się suszone warzywa. Otóż proces suszenia powoduje jedynie odparowanie wody, co z kolei zahamowuje rozwój bakterii oraz procesów enzymatycznych. Dzięki temu suszone warzywa nie psują się i są trwałe. Zawierają także duże ilości błonnika, który reguluje nasze procesy trawienne.

To jednak nie wszystko. Niebywałą zaletą suszonych warzyw na pewno jest to, że zawierają one wiele witamin. Co więcej – pozbawione są szkodliwych azotynów, które mogą powodować niedotlenienie. Jak zatem widać, suszone warzywa w sposób bardzo korzystny działają na nasze zdrowie.

Wygodna forma spożywania suszonych warzyw

Suszone warzywa występują w formie proszku. Warto wiedzieć, że suszenie doskonale zachowuje, a nawet pogłębia zapach i aromat warzyw. W związku z tym są one często stosowane jako przyprawy do zup, sosów, mięs czy ryb.

Należy także koniecznie wspomnieć, że wiele z nas ma dość mylne wyobrażenie na temat suszonych warzyw. Otóż wydaje nam się często, że w wersji suszonej spotkamy tylko marchew, jakieś przeróżne mieszanki i pomidory. Oczywiście te warzywa są najpopularniejsze, niemniej jednak na rynku znajdziemy dzisiaj wiele innych ususzonych warzyw np. cebulę, por czy też paprykę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ogrodnik S.A.