Wielu gitarzystów bardzo starannie dobiera stosowane przez siebie efekty gitarowe aby uzyskać brzmienie najbardziej zbliżone do ideału. Nie każdy jednak wie, że na ostateczny dźwięk instrumentu wpływać mogą nie tylko gitarowe przetworniki, efekty i multiefekty, ale nawet i współpracujące z tymi efektami zasilacze z kablami. W praktyce, każdy, nawet najmniejszy element takiego gitarowego zestawu nie pozostaje bez wpływu na końcowe brzmienie. Jaki zasilacz do efektów gitarowych warto wybrać? O tym poniżej.
Co każdy gitarzysta powinien wiedzieć o zasilaniu swoich efektów?
Na rynku dostępnych jest wiele bardzo różnych efektów („kostek”) gitarowych oraz tzw. multiefektów. Dodatkowo wielu muzyków korzysta jednocześnie z kilku lub nawet kilkunastu różnych urządzeń tego typu, połączonych ze sobą w określoną sekwencję, która ma doprowadzić do uzyskania tego właśnie dźwięku, na jakim muzykowi najbardziej zależy.
Każdy z tych efektów musi być w jakiś sposób zasilany. Podłączone do takich kostek zasilacze do efektów gitarowych również będą oddziaływać na same efekty, wpływając w pewnym stopniu również i na ich brzmienie. Czym różnią się poszczególne zasilacze do efektów gitarowych i na co powinniśmy zwracać uwagę decydując się na zakup takiego urządzenia?
Napięcie i natężenie prądu.
Większość wykorzystywanych najczęściej przez gitarzystów efektów jest zasilana prądem o napięciu 9V. Źródłem tego prądu może być albo bateria, albo zasilacz przeznaczony do współpracy z określonym efektem. Zazwyczaj te same zasilacze z kablami będą mogły „napędzać” różne kostki gitarowe, niemniej jednak zawsze warto się upewnić, czy zarówno napięcie, jak natężenie prądu – mierzone w amperach (A) lub miliamperach (mA) jest właściwe dla naszego efektu.
Stabilizacja prądu.
Sprzedawane dziś zasilacze zazwyczaj mają wbudowany stabilizator prądu, dzięki czemu sam zasilacz nie powoduje słyszalnego „buczenia”. Zawsze powinniśmy jednak sprawdzić „na własne uszy”, czy w przypadku kupowanego właśnie urządzenia nie występuje tego rodzaju problem. W przypadku markowych, przeznaczonych specjalnie do pracy z określonymi efektami, zasilaczy najczęściej nie mamy się o co martwić, jednak kupując zasilacz z mniej pewnego źródła, lepiej wszystko sprawdzić samemu.
Jaki zasilacz do efektów gitarowych warto wybrać?
Decydując się na zakup zasilacza sprawdźmy kolejno: napięcie i natężenie prądu, stabilizację oraz dźwięk, jaki możemy uzyskać z efektu po podpięciu do niego zasilacza. Wszelkie słyszalne zakłócenia lub nieprawidłowośći powinny być dla nas sygnałem alarmowym.