Blizna na ciele może powstać w skutek poważnego urazu, operacji albo przebytych problemów natury dermatologicznej. Jest nie tylko bolesna, ale też negatywnie wpływa na psychikę – jest przyczyną kompleksów i obniżonej pewności siebie. Jak sprawić, by skóra znowu była piękna i gładka? Laserowe usuwanie blizn to zabieg bezpieczny i skuteczny.
Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?
Na czym polega usuwanie blizn za pomocą lasera? Zabieg jest wyjątkowo mało inwazyjny. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych nie narusza fizycznie tkanek i nie wymaga długiego gojenia. Jest niebolesny i bezpieczny.
W czasie laserowego usuwania blizn wiązka światła nakierowywana jest na miejsce ze zgrubiałą tkanką. Laser rozbija uszkodzoną tkankę bliznowatą i stymuluje nowe, zdrowe tkanki. W efekcie skóra w uszkodzonym miejscu odtwarza się – staje się gładka, delikatna i miła w dotyku. Laserowo można z powodzeniem usuwać nawet duże, rozległe blizny pooperacyjne.
Kto może skorzystać z laserowego usuwania blizn?
Usuwanie blizn przy użyciu lasera trwa krótko i nie jest bolesne. To zabieg, który nie wiąże się z dużym ryzykiem i ma doskonałą skuteczność. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do leczenia tkanki bliznowatej z użyciem światła laserowego.
Z laserowego usuwania blizn nie mogą skorzystać osoby leczące się na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, łuszczyca, fotodermatoza czy choroby autoimmunologiczne. Przeciwwskazaniem są również zaburzenia krzepnięcia, choroba nowotworowa oraz niektóre alergie. Leczenie laserem w czasie powinny odsunąć również kobiety ciężarne, mamy karmiące piersią, a także osoby, które zmagają się z infekcją, np. czynną opryszczką.
Jak przygotować się do laserowego usuwania blizn?
Laserowe usuwanie blizn wymaga także odpowiedniego przygotowania. Po wykluczeniu chorób będących przeciwwskazaniem do zabiegu, należy przez kilka tygodni unikać ekspozycji skóry na słońce, a także zrezygnować z takich zabiegów kosmetycznych jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy inne zabiegi złuszczające.
Minimum przez cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem odłożyć należy wszystkie kosmetyki światłoczułe oraz zioła wykazujące podobne właściwości. Zabronione jest stosowanie kremów z kwasami oraz niektórych leków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki