Przetwory z buraków doceniane są za swoje walory smakowe i różne możliwości ich przygotowania, ale nie tylko. To też warzywa, które doskonale wpływają na stan naszego zdrowia, mają wiele dobroczynnych składników.
Wpływ przetworów z buraków na zdrowie
Wiele badań wskazuje, że przetwory z buraków mogą np. obniżyć poziom złego cholesterolu, a także ciśnienie krwi. Ich regularne spożywanie w różnych formach może też zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. Badania wskazują, że buraki obniżają ryzyko pojawienia się udaru mózgu czy też zawału serca. Ponadto warzywo to może też skutecznie zapobiegać niebezpiecznemu zwapnieniu naczyń krwionośnych.
Przetwory z buraków dla kobiet w ciąży
W swojej diecie przetwory z buraków powinny też uwzględnić kobiety w ciąży, ponieważ buraki dostarczą sowitą porcję cennego dla ciężarnych kwasu foliowego. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Zawarte w burakach substancje są bardzo cenne dla kobiet, które są w okresie menopauzy. Warzywa te pomagają zmniejszyć im niezwykle uciążliwe dolegliwości, które towarzyszą menopauzie.
Szybkie przetwory z buraków
Jeżeli mamy świeże buraki i zastanawiamy się, co z nimi zrobić, świetnym pomysłem może okazać się sałatka z buraków i papryki. Jej oryginalny smak przypadnie do gustu niejednemu smakoszowi, zaś możliwość długiego przechowywania sprawi, że będzie z nami przez długi czas.
Sałatka z buraków i papryki
Składniki:
– 3 kg buraków
– 3 duże cebule
– 1/2 kg świeżej słodkiej papryki (tu najlepiej sprawdzi się czerwona)
– 3/4 szklanki oleju
– 3/4 szklanki octu
– 3/4 szklanki cukru
– 1 czubata łyżka soli
– ziarnka pieprzu, ziele angielskie
Przygotowanie:
Buraki należy umyć, obrać ze skórki i ugotować. Ugotowane buraki należy zetrzeć na tarku na dużych oczkach. Wszystkie pozostałe warzywa obrać i pokroić np. w plasterki. Następnie należy przygotować zalewę: olej, cukier, ocet, sól i przyprawy zagotować. Do wszystkiego dodać cebulę, a dalej całość gotować około 3 minut. W ostatnim kroku dodać paprykę i gotować jeszcze 7 minut. W ostatnim kroku, do całości dodaje się starte buraki. Całość należy dokładnie wymieszać i gotować kolejne 3 minuty. Po tym czasie trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie trzeba dodać np. octu (w przypadku, kiedy sałatka będzie za mało kwaśna). Przygotowaną, gorącą sałatkę należy nakładać do wcześniej przygotowanych słoików, dobrze zakręcić i pasteryzować (wystarczy 10 minut). Sałatkę można przechowywać przez kilka miesięcy, podobnie jak i innego tego typu przetwory.