Zmiana w zachowaniu dziecka stanowi sygnał dla każdego rodzica, że ich pociecha może mieć problem natury psychologicznej. Bunt, agresja czy wycofanie może być wynikiem śmierci bliskiej osoby czy wyrządzonej krzywdy. W związku z tym rodzice często decydują się na pomoc osoby, jaką jest psycholog dziecięcy w Gliwicach.
Cechy dobrego psychologa dziecięcego
Psycholog dziecięcy jest osobą posiadająca wyższe wykształcenie uzyskane na kierunku psychologia oraz odbyte szkolenie zawodowe w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Taki specjalista dodatkowo posiada liczne certyfikaty i przebyte profesjonalne kursy. Dobry psycholog dziecięcy w gliwicach cechuje się również wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Za jego skutecznością przemawia również określony obszar danych schorzeń natury psychologicznej, jakimi się zajmuje. Dzięki temu, rodzice mają szansę uzyskania konkretnej i właściwej pomocy, niż odsyłania do kolejnych psychologów. O profesjonalizmie takiej osoby świadczy również obiektywna ocena stanu dziecka bez oceny kompetencji i metod wychowawczych jego rodziców.
Jak przebiega wizyta psychologiczna?
Pierwszym etapem wizyty jest przeprowadzenie rozmowy z rodzicami oraz z dzieckiem. Ma ona na celu pozyskanie informacji o samym dziecku, relacjach rodzinnych czy sytuacji rodzinnej, co pozwala na zdiagnozowanie genezy problemu oraz czynników i mechanizmów, które go wywołały. W potwierdzeniu diagnozy mogą być przydatne pozyskane opinie od innych psychologów, ewentualne wypisy ze szpitala w przypadku hospitalizacji dziecka czy wykonane specjalistyczne testy psychologiczne i pedagogiczne do oceny rozwoju. Po takiej diagnostyce dochodzi do omówienia wyników z rodzicami, przestawienia sytuacji oraz doboru odpowiedniej i najlepszej metody terapeutycznej dla dziecka.
Psycholog dziecięcy w Gliwicach – dostępne opcje
O ile osób, które są specjalistami w pomocy psychologicznej dzieci, jest sporo w Gliwicach, to jedyną kwestię stanowi wybór jak i gdzie z takiego wsparcia skorzystać. Pierwszą opcją są poradnie z psychologami i psychiatrami dziecięcymi, gdzie wizyta jest bezpłatna i na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednakże, duża liczba pacjentów powoduje długi czas oczekiwania na konsultację. Drugą opcją są prywatne placówki komercyjne. W tym wypadku wizyta podlega opłacie, natomiast terminy wizyty są o wiele krótsze i mogą nastąpić tego samego dnia. Niezależnie jednak od tego, czy to publiczna czy prywatna placówka, wizyta u psychologa dziecięcego wymaga skierowania od lekarza.