Kierowcy, którzy poruszają się po włoskich drogach i autostradach wiedzą, że tamtejsi policjanci nie należą do zbytnio pomocnych, ugodowych i pobłażliwych. Wiadomo też, że pojazdy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi są dużo częściej kontrolowane. Dlatego dobrze jest mieć świadomość jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania włoskiego kodeksu drogowego.
Kto i za co może zatrzymać ciężarówkę na terenie Włoch?
Polscy kierowcy, którzy zajmują się transportem we Włoszech powinni wiedzieć, że nie tylko policja posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli drogowych. Oprócz funkcjonariuszy w niebieskich samochodach i granatowych mundurach, prawo do karania kierowców posiadają także carabinieri, czyli korpus karabinierów w charakterystycznych czarnych lub granatowych autach. Służby te działają na terenie całego kraju i często działają w cywilu, więc o mandat lub zatrzymanie ciężarówki we Włoszech nie trudno.
Zachowanie w trakcie kontroli
Sama procedura kontroli drogowej jest identyczna jak w Polsce: kierowca nie wysiada z samochodu, policjantowi podaje się dokumenty i pod żadnym pozorem nie dyskutuje się z funkcjonariuszem. Jest to o tyle istotne, że karabinierzy, mają prawo użyć siły w stosunku do kierowcy. W trakcie kontroli zawsze sprawdzana jest trzeźwość i trzeba pamiętać o tym, że norma 0,5 promila dotyczy tylko kierujących powyżej 21 roku życia, posiadających prawo jazdy więcej niż trzy lata.
Jakie są konsekwencje zatrzymania samochodu na terenie Włoch?
Prawo transportowe we włoszech kancelaria przewiduje dwa rodzaje sankcji, bezpośrednie i pośrednie. Ta druga wynika z braku możliwości uiszczenia opłaty za mandat karny natychmiast. Z sankcją bezpośrednią mamy do czynienia w sytuacji, kiedy przewoźnik nie posiada międzynarodowego zezwolenia na przewóz towarów. Brak listu przewozowego skutkuje karą w wysokości 5 tys. euro, a sam pojazd zostaje zatrzymany na trzy miesiące.
Zatrzymanie samochodu za granicą, nie tylko we Włoszech może być bardzo przykrym doświadczeniem, dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, że może skorzystać z pomocy prawników, którzy świetnie znają przepisy panujące w danym kraju. W przypadku Włoch istnieją polskie kancelarie, które świadczą usługi prawne polskim kierowcom.