Obecnie dzieci mają możliwość spędzania wolnego czasu na różne sposoby, co dotyczy też wakacji, nie warto więc pozwolić, by pociecha spędziła ten czas przed komputerem czy telewizorem. Jedną z lepszych opcji są półkolonie dla dzieci. Kiedy warto zapisać na nie pociechę?
Kiedy nie można wyjechać
Wakacje zwykle wiążą się z wyjazdami, ale nie zawsze jest to możliwe. Półkolonie będą świetnym zastępstwem zwykłych kolonii, wyjazdów do babci czy z rodzicami, zawsze wtedy, gdy nie można się na to zdecydować, choćby teraz, z powodów epidemicznych.
Półkolonie dla dzieci to też świetny pomysł w przypadku młodszych dzieci, które same nie są jeszcze gotowe na wyjazd bez rodziców lub też rodzice nie chcą się z nimi rozstawać. Takie zajęcia często dedykowane są już dla maluchów, od na przykład 3 lat – w przypadku takich dzieci samodzielny wyjazd nie wchodzi w grę, ale jednocześnie wcale nie muszą spędzać całych wakacji w domu.
Kiedy dziecko ma określone zainteresowania
Półkolonie dla dzieci często mają charakter tematyczny. Zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, w których jest wiele takich ofert, mogą w nich przebierać i zafundować dzieciom wspaniałą wakacyjną przygodę w temacie, który je interesuje.
Możliwości jest zaś bardzo wiele. Mogą to być na przykład zajęcia naśladujące zajęcia w Hogwarcie, szkole Magii i Czarodziejstwa, do której uczęszczał uwielbiany przez dzieci Harry Potter, ale też świat znany z „Władcy Pierścienia”.
Niektóre podmioty oferują też półkolonie powiązane z nauką rozmaitych umiejętności i warsztatami, oczywiście mającymi formę zabawy – dziecko w czasie wakacji musi odpocząć od typowej nauki, znanej ze szkoły.
Gdy pociechę trudno jest wyciągnąć z domu
Wiele dzieci, młodszych i starszych, najchętniej spędziłoby czas wakacji, nie opuszczając swojego pokoju – oglądając telewizję czy korzystając z komputera. Jest to rzecz jasna wysoce niepożądane, dlatego, kiedy ma się dziecko z takimi preferencjami, zdecydowanie warto zapisać je na półkolonie.
Nawet jeśli nie będzie to zgodne z jego wolą, na pewno szybko przekona się, jak takie zajęcia są przyjemne i nawiąże nowe znajomości. Oczywiście jednak zapisanie na półkolonie nie może być całkiem wbrew woli pociechy – musi mieć ona wpływ na przykład na tematykę zajęć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.