Ostatnimi czasy skoki tandemowe zyskują na popularności. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń chętnie sięgają po ten rodzaj doznań. Zagwarantowanie skoku w tandemie okazuje się dla niektórych także wspaniałym pomysłem na prezent. Co warto wiedzieć o skokach w tandemie oraz jak się do nich przygotować – dowiesz się z poniższego artykułu.
Co jest określane mianem skoku w tandemie?
Jak sama nazwa wskazuje – jest to skok z wysokości dwóch osób, konkretniej pasażera – amatora oraz wykwalifikowana tandempilota, który do swojego wyposażenia dołączony ma spadochron podtrzymujący obie osoby. Taki skok wykonywany jest najczęściej z wysokości około trzech do czterech tysięcy metrów nad ziemią i jest jednym z bezpieczniejszych sportów ekstremalnych.
Pasażer tuż przed wyskokiem musi odbyć piętnastominutowe szkolenie dotyczące zachowania w powietrzu. Nie jest wymagane natomiast przejście specjalistycznych kursów, ani okazanie certyfikatów, wobec tego ten sposób spędzania czasu jest idealny dla osób amatorsko zajmujących się skokami.
Jak przygotować się do skoku w tandemie?
Jak już wcześniej zostało wspomniane – skoki tandemowe nie wymagają specjalistycznego, wcześniejszego przygotowania. Warto jednak zwrócić uwagę na parę wskazówek, które sprawią, że doznania będą przyjemniejsze oraz bezpieczniejsze.
Przyjdź na skok wyspanym – to pierwsza z rad. Z pozoru błaha, jednak wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której przychodzimy na skok po nieprzespanej nocy, znajdujemy się na sporej wysokości nad ziemią i w naszych żyłach buzuje adrenalina. Taka mieszanka brzmi dość wybuchowo, więc zdecydowanie lepiej przespać całą noc przed wykonaniem skoku.
Ogranicz posiłki na dwie godziny przed skokiem. Tej rady raczej nie trzeba rozwijać. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i poczuć zalegające w żołądku jedzenie na wysokości trzech tysięcy metrów ze spadaniem z prędkością około dwustu kilometrów na godzinę.
Dla kogo nie są wskazane skoki tandemowe?
Można zostać wykluczonym ze skoków w tandemie z uwagi na problemy zdrowotne. Do takich można zaliczyć kłopoty krążeniowo – oddechowe, które zdecydowanie dyskwalifikują pasażera. Co więcej, od skoku powinny powstrzymać się osoby cierpiące na epilepsję, czy choroby psychiczne.
W skoku nie mogą brać także udziału osoby ze wzrostem poniżej 125 centymetrów. Zbyt duża waga również może stanowić problem – ograniczeniem jest waga na poziomie 110kilogramów. Osoby ważące więcej niestety będą zmuszone odwołać skok.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.