Skip to content Skip to footer

Charakterystyka wykrywaczy metali

Wykrywacz metalu jest elektronicznym urządzeniem wykrywającym obecność metalu w pobliżu. Detektory metali są przydatne do wykrywania inkluzji metalowych ukrytych w przedmiotach lub metalowych elementów znajdujących się pod ziemią. Tego typu urządzenia sprzedawane są m.in. przez sklepy elektryczne.

Rodzaje wykrywaczy metali

Zwykle wykrywacze metalu składają się z jednostki podręcznej z sondą czujnikową, która może być przesuwana nad ziemią lub różnymi przedmiotami. Jeśli czujnik zbliża się do kawałka metalu, oznacza to zmianę tonu słuchawek lub igłę poruszającą się na wskaźniku. Zwykle urządzenie wskazuje na odległość; im bliżej metalu, tym wyższy jest ton w słuchawce lub intensywność igły. Tego typu sprzęt posiada w swojej ofercie każdy dobrze wyposażony sklep elektryczny, na przykład hurtownia elektryczna https://www.egniazdka.pl/. Innym typem urządzeń są stacjonarne wykrywacze metali, służące do kontroli bezpieczeństwa w punktach dostępowych w więzieniach, sądach i na lotniskach, w celu wykrycia ukrytej broni metalowej na ciele osoby.

Konstrukcja wykrywacza

Najprostszą formą wykrywacza metali jest oscylator wytwarzający prąd zmienny, który przechodzi przez cewkę wytwarzającą zmienne pole magnetyczne. Jeśli kawałek elektrycznie przewodzącego metalu znajduje się w pobliżu cewki, prądy wirowe będą indukowane w metalu, a to powoduje, że pole magnetyczne zostało wytworzone. Jeśli do pomiaru pola magnetycznego (działającego jako magnetometr) służy cewka, można wykryć zmianę pola magnetycznego spowodowanego metalicznym obiektem. Sprzęt niezbędny do wykrywania metalu oferuje niejeden sklep elektryczny. Tego typu urządzenia posiada w swojej ofercie chociażby hurtownia elektryczna Więcej dowiesz się na stronie.

Zastosowanie wykrywaczy metali

Pierwsze wykrywacze metali przemysłowych zostały opracowane w latach sześćdziesiątych i były szeroko wykorzystywane do poszukiwań mineralnych oraz innych praktycznych zastosowań przemysłowych. Wykorzystanie wykrywaczy metali obejmuje wykrywanie na przykład min czy broni takiej jak noże i pistolety. Powszechnie praktykowane są także geofizyczne i archeologiczne poszukiwania przy użyciu wykrywaczy metali, jak również poszukiwania skarbów. Hobbystycznie korzystają z nich poszukiwacze starych monet kolekcjonerskich czy rozmaitych metalowych antyków. Detektory metali są również wykorzystywane do wykrywania ciał obcych w żywności, a w przemyśle budowlanym mogą służyć na przykład do wykrywania prętów zbrojeniowych w betonie, rurach i drutach pochowanych w ścianach i podłogach.