Usługi świadczone przez kancelarie notarialne bywają zróżnicowane. Często są przy tym skierowane nie tylko do osób fizycznych, ale również do firm. Notariusz przeważnie kojarzony jest jednak z tą osobą, którą należy odwiedzić sprzedając nieruchomość. Nic więc dziwnego, że często pojawia się pytanie o to, jakie dokumenty okażą się niezbędne przy przygotowywaniu aktu notarialnego.
Sprzedaż mieszkania – ważne dokumenty
Sprzedaż mieszkania wymaga wcześniejszego zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji. Wskazane jest przy tym zapoznanie się z nią z wyprzedzeniem, bo w innym wypadku nie będzie mowy o legalizacji transakcji. Na pierwszy plan wysuwa się tu akt notarialny, który potwierdza, że nieruchomość jest naszą własnością i umożliwia określenie, w jaki sposób staliśmy się jej właścicielami. Nie jest to jednak jedyny dokument, który należy zabrać ze sobą.
Wcale nie mniej istotny jest aktualny odpis pochodzący z księgi wieczystej, a także zaświadczenie o tym, kto jest zameldowany w lokalu. Notariusz może też poprosić o dokumenty potwierdzające brak zadłużenia. Przeważnie wystawia go spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa potwierdzająca w ten sposób, że właściciel lokalu nie zalega z zapłatą za czynsz. Podobne zaświadczenia należy uzyskać w firmach, z którymi reguluje się inne opłaty eksploatacyjne.
Jakie dokumenty będą potrzebne przy akcie notarialnym?
Umowa sprzedaży mieszkania przyjmuje postać aktu notarialnego. Ten jest przygotowywany właśnie w oparciu o dostarczone wcześniej dokumenty odnoszące się do sprzedaży mieszkania. Notariusz jest odpowiedzialny nie tylko za zapoznanie się z każdym z nich, ale również za weryfikację ich prawdziwości.
Kompletując dokumenty nie wolno zapominać także o tych, które potwierdzają naszą tożsamość. Gdy więc jesteśmy osobami fizycznymi, musimy poinformować urzędnika nie tylko o naszych danych osobowych, ale również o imionach rodziców, numerze i dacie ważności dowodu osobistego lub paszportu, a także o numerze ewidencyjnym PESEL. Dokument nie będzie ważny, jeśli nie poinformujemy o naszym stanie cywilnym i adresie zamieszkania. Małżonkowie, którzy zdecydowali się na rozdzielność majątkową, muszą przedstawić stosowny wypis aktu notarialnego.
Stopka