Skip to content Skip to footer

Nadruki na tkaninach

Jeszcze kilkanaście lat temu stworzenie niepowtarzalnego wzoru na tkaninach było niezwykle skomplikowane i dostępne dla nielicznych. Nikt nie marzył o unikalnym wzorze na koszulce, bluzie czy o pościeli z bohaterem ulubionego filmu czy bajki. Dziś, dzięki nowoczesnym technikom drukarskim, możliwy jest nadruk dowolnego wzoru czy grafiki praktycznie na każdej tkaninie i dzianinie.

Drukowanie na materiale jako prezent dla najbliższych

Nadruki na tkaninach bardzo często są zamawianie jako prezenty dla najbliższych, bowiem ograniczeniem, jeśli chodzi o wzór czy zdjęcie jest dziś tylko nasza wyobraźnia. Dlatego tak chętnie zamawiamy koszulki ze zdjęciami dzieci czy wnuków lub personalizowane grafiki z imieniem znajomych czy członków rodziny. Tego typu prezent z uwagi na swoją unikalność zawsze spotyka się z pozytywnym odbiorem osoby obdarowanej.

Na czym polega druk cyfrowy?

Najpopularniejszą formą nadruku wśród wszystkich dostępnych na rynku jest dziś cyfrowy nadruk na materiale. Jest nie tylko najtańszy, ale również najszybszy i zupełnie nieskomplikowany. Drukowanie na materiale powstaje w wyniku nadrukowywania bardzo małych, wręcz mikroskopijnych kropelek barwnika na tkaninie czy dzianinie, w wyniku czego powstaje wzór. Największą jego zaletą jest to, że cyfrowy nadruk na materiale można wykonać nawet na pojedynczej sztuce odzieży czy pościeli bez konieczności wysokiego kosztu wejścia, jakim jest przygotowanie drogich matryc (jak to ma miejsce na przykład przy sitodruku). Przy druku cyfrowym nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń – możemy nadrukować nie tylko dowolną grafikę czy zdjęcie, ale również nie jesteśmy ograniczeni ilością kolorów czy przejść tonalnych pomiędzy nimi. Jedyną trudnością w nadruku cyfrowym jest odtworzenie kolorów specjalnych (odcienie metaliczne czy fluoroscencyjne, które możemy znaleźć choćby w międzynarodowej palecie Pantone).

Nadruki na tkaninach są dziś szeroko rozpowszechnione. Najchętniej drukujemy zdjęcia i grafiki na bluzach, koszulkach, pościelach czy zasłonach. Dominują nadruki dziecięce, choć nie tylko. Niskie koszty wydruku cyfrowego sprawiają, że często dostawcy tkanin oferują tzw. nadruk próbny, tak aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Warto dodać, że farby wykorzystywane do nadruków na materiale posiadają stosowne atesty i certyfikaty i są przyjazne dla zdrowia i środowiska. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ duży udział nadruków stanowią nadruki na tekstyliach dla małych dzieci.