Najczęściej cyna kojarzy się z lutowaniem i zespalaniem podzespołów oraz metalowych elementów. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych zastosowań cyny, choć jest ona popularna także w przemyśle samochodowym a nawet spożywczych. Ze względu na jej właściwości wskazany jest recykling cyny, który pozwala na odzyskanie tego rzadkiego metalu z cynowego złomu.
Gdzie znaleźć cynę?
Złom cyny, na jakim oparty jest skup cyny, to w większości przypadków stopy różnych metali. Najczęściej skupuje się stopy cyny i wybranych metali, głównie srebra, ołowiu i miedzi, choć należy pamiętać, że dodatek niektórych metali w stopie (np. żelaza) bardzo obniża cenę takiego stopu. Najdroższe są stopy cyny i srebra, natomiast już cyna i miedź w stopie obniża cenę takiej postaci metalu do ceny czystej cyny. Warto również pamiętać, że stopy z cyną mogą się charakteryzować różną zawartością cyny. Najtańszy jest stop zawierający 40% cyny, w kolejnych zawartość cyny może się wahać od 60% do 70%. Większość firm skupuje przedmioty, w których cyna występuje najczęściej. Będą to luty i pasty lutownicze, ale również przedmioty pokryte cyną, jak np. puszki wykorzystywane w przemyśle spożywczym czy łożyska samochodowe. Jednak większość firm, oferujących recykling cyny czy skup cyny, skupia się na kilku wybranych postaciach, w jakich cyna występuje. Mogą to być, oprócz wspomnianych stopów czy lutów, także druty, blachy, zgary, proszki, a nawet naczynia cynowe.
Od czego zależy cena cyny?
Sprzedawany złom cyny – http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu może się przekładać na konkretne zyski dla sprzedającego, który może być zmuszony do odwiedzenia stacjonarnego biura firmy skupującej metale rzadkie i szlachetne. W odróżnieniu od innych metali, cyna najczęściej występuje w postaci stopów, zatem istotne jest ustalenie jej zawartości w stopie. wyznaczenie zawartości cyny jest możliwe w niektórych przypadkach jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jaki posiadają firmy skupujące cynę i inne metale. W niektórych firmach skupuje się stopy zawierające co najmniej 40% cyny, inne z kolei skupują także stopy z inną zawartością cyny. W tym przypadku wskazane jest ustalenie zawartości cyny w stopie, zaś cena za taki stop nie zawsze jest satysfakcjonująca dla sprzedającego.
Cena cyny od kilku lat nie ulega znacznym wahaniom, choć w 2016 roku za niektóre produkty zawierające cynę można było otrzymać do 150% jej obecnej ceny. Stabilność ceny cyny wynika przede wszystkim z jej masowego wykorzystania oraz dość żmudnego procesu pozyskiwania, stąd tak ważny staje się recykling cyny.