Skip to content Skip to footer

Alkomat wirtualny – czy warto z niego korzystać?

Dobry alkomat to urządzenie, które pozwala na sprawdzenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu kierowca łatwo może sprawdzić, kiedy zasiąść za kółkiem po zakrapianej imprezie. Okazuje się jednak, że oprócz standardowego alkomatu, kierowca może wykorzystać tzw. alkomat amii.

Wirtualny alkomat – czy warto go wykorzystać?

Alkomat amii to ciekawa alternatywa dla standardowego urządzenia. Jest to rodzaj programu online, który pozwala kierowcy na określenie poziomu alkoholu we krwi oraz sugeruje, kiedy można bezpiecznie zasiąść za kółkiem. Do wirtualnego alkomatu wprowadza się dane takie jak wzrost, płeć, waga, czas rozpoczęcia spożycia alkoholu oraz dokładną ilość spożytych trunków wraz z podaniem ich mocy. Użytkownik może podać dokładną ilość spożytych trunków, w mililitrach. Na podstawie tych danych wirtualny alkomat dokona szacunkowych obliczeń i udzieli informacji, kiedy można zasiąść za kółkiem. Oczywiście są to jedynie informacje przybliżone, jednak program propaguje samokontrolę i może być bodźcem do tego, by nie wsiadać za szybko do samochodu. Może nie warto traktować tych informacji jako wyroczni, jednak używanie wirtualnego alkomatu jest jak najbardziej wskazane. Często wirtualny alkomat sprawia, że wolimy poczekać jeszcze godzinę czy dwie, zanim zdecydujemy się ruszyć w trasę.

Alkomat wirtualny a stacjonarny

Oczywiście wirtualny alkomat nigdy nie będzie dorównywał stacjonarnemu urządzeniu, które bada bezpośrednio wydychane powietrze i jest znacznie dokładniejsze. Uzyskane w ten sposób informacje są dokładne – nie ma takiej możliwości w przypadku alkomatu amii, który bazuje jedynie na podanych przez użytkownika informacjach. Wiele osób odstrasza jednak alkomat cena – okazuje się jednak, że zakup dobrego alkomatu nie musi być ogromnym wydatkiem, na który nie można sobie pozwolić. Wystarczy zainwestować kilkaset złotych na zakup, który może nam posłużyć przez lata. Dobry alkomat wcale nie musi być drogi, a jest urządzeniem, które zawsze może się przydać. Alkomat cena jest niższa w przypadku urządzeń o niewielkich gabarytach. Warto jednak pamiętać, że alkomaty o niewielkich rozmiarach mogą być mniej dokładne, niż urządzenia o standardowych rozmiarach. Kierowca musi więc sam zdecydować, jaki rozmiar i funkcje alkomatu są dla niego ważne i dopiero na tej podstawie dokonać zakupu.