Buraki to warzywa coraz popularniejsze, coraz szerzej doceniane w Polskich domach. Nikogo nie powinno to dziwić, zawierają wiele wartości odżywczych i bywają nazywane naturalnymi lekami. Buraki polecane są przy niedokrwistości, przewlekłym zmęczeniu, roztargnieniu, podwyższonym ciśnieniu i wielu innych dolegliwościach. Poznaj nasze pomysły na to, jak przetwory z buraków włączyć do swojej diety.
Gratka dla wegetarian
Pierwszy z naszych przepisów podpasuje zwłaszcza tym z nas, którzy w rodzinie mają jaroszy. Aby zadowolić podniebienie każdego wegetarianina wystarczy przygotować przepyszne burgery z buraków.
Do ich wykonania będziemy potrzebowali:
* kaszy jaglanej (1 torebka)
* bułki tartej
* szklanki ziaren sezamu
* szklanki ziaren słonecznika
* dwóch cebul
* oleju
* sosu sojowego, soli i pieprzu – do smaku
* … i oczywiście kilku buraków!
W pierwszej kolejności rozgrzewamy suchą patelnię. Prażymy na niej sezam, do momentu, w którym ziarna będą złociste i zaczną intensywnie pachnieć. Analogicznie postępujemy ze słonecznikiem. Wszystko przesypujemy do dużego naczynia. Kaszę jaglaną gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, także przekładamy ją do naczynia. Na oleju smażymy cebulę, dopóki nie zacznie lekko się rumienić. Umieszczamy ją we wspomnianym wcześniej naczyniu. Całość masy mieszamy i zagniatamy rękoma. W międzyczasie doprawiamy ją solą, pieprzem i sosem sojowym, ewentualnie ulubionymi przyprawami. Jeśli będzie zbyt rzadka, dosypujemy bułkę tartą (można ją wymienić na mąkę), aż do momentu uzyskania żądanej konsystencji. Masa na koniec powinna być zwarta, łatwa do formowania w burgery. Formujemy kotlety i na skropionej olejem patelni smażymy je do zrumienienia z obydwu stron.
Buraczki z chrzanem
To potrawa, którą doceni każdy lubiący przetwory z buraków. Do przygotowania tartych buraków z chrzanem oraz będziemy potrzebowali:
* 3 kg buraków
* 400 g korzenia chrzanu
* soli
* cukru
* kwasku cytrynowego (2 łyżki)
* kminku
* kolendry mielonej
Na początku buraki obieramy ze skórki. Następnie wrzucamy je do osolonej, gotującej się już wody i gotujemy do miękkości. Podobnie jak w poprzednim przepisie, ugotowane buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach. Na tej samej tarce ucieramy obrany ze skórki chrzan. Wszystkie składniki przekładamy do naczynia. Ilość podanych w przepisie przypraw dobieramy według własnych kubków smakowych. Tak przygotowane buraki z chrzanem umieszczamy w słoikach. Danie to, podobnie jak większość przetworów z buraków, możemy zapasteryzować, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim przez długie tygodnie.