Skip to content Skip to footer

Ciężki zawód ortodonty

Dbanie o zęby wymaga niezwykłej systematyczności i skrupulatności. Regularne wizyty u dentysty lub ortodonty (np. ortodonta katowice, ortodonta chorzów) sprawią, że nasze zęby będą w idealnym stanie przez wiele lat.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta chorzów to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu. Do niego zwracamy się także w przypadku pojawienia się np. wad szczękowo-twarzowych.Ortodoncja chorzów, ortodoncja katowice umożliwia nie tylko prawidłowe ustawienie zębów, ale także korektę wad zgryzu, czy nawet osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Przez wiele osób dziś ortodoncja określana jest mianem ortopedii szczękowej czy zachowawczą ortopedią szczękową.

Czym zajmuje się ortodonta?

Lekarz ortodonta ma wiele niezwykle odpowiedzialnych zajęć. Jest on w stanie pomóc osobom, które np. na skutek wypadku czy innych zdarzeń utraciły zęby, a powstałe ubytki zamierzają uzupełnić za pomocą implantów. Istnieje błędne przekonanie, że terapia ortodontyczna ma na celu jedynie poprawę całej estetyki twarzy, wyprostowanie zębów. Temat ten jest o wiele bardziej złożony, przez co też i lekarze ortodonci mają wiele do zaoferowania swoim pacjentom.

Cele lecznicze – ortodonta katowice

Ortodonta ma za zadanie m.in. właściwe uszeregowanie zębów, co oczywiście w głównej mierze zależy od właściwej higieny uzębienia, a co za tym idzie ochrony zębów przed próchnicą. Lekarz jest w stanie poprawić funkcjonalność zgryzu czy zmniejszyć napięcie mięśni oraz stawów. Tu warto także zaznaczyć, że prawidłowy zgryz chroni też przed powstawaniem i osadzaniem się kamienia nazębnego oraz wszelkiego rodzaju chorobami przyzębia (zwłaszcza tak powszechną dziś parodontozą). Dbanie o zgryz to nie tylko funkcje typowo estetyczne, bo prawidłowy zgryz ma także ogromny wpływ na poprawę wymowy.

Do głównych zadań ortodonty należy:

– korygowanie tzw. zgryzu otwartego (mówimy o nim wtedy, kiedy zęby górne nie kontaktują się z zębami dolnymi),

– korygowaniu tzw. zgryzów głębokich (mamy z nimi do czynienia, kiedy zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej normy). Prawidłowe ułożenie to takie, kiedy w odcinku przednim zęby górne zakrywają zęby dolne od 1/3 do ok. 2/3 ich wysokości.Ponadto ortodonta koryguje m.in. tyłozgryzy, przodozgryzy, zgryzy krzyżowe, stłoczenia czy tzw. szparowatość. Rozwiązuje także problemy związane z zębami nadliczbowymi (za dużo zębów).