Skip to content Skip to footer

Co daje dobra optyka myśliwska?

Używana optyka myśliwska to często sprzęt z najwyższej półki… za to w atrakcyjnej cenie. Prawdziwy łowca okazji może upolować świetną używaną optykę, która całkowicie zmieni oblicze polowania. Co daje optyka myśliwska?

Sokole oko

Lornetki używane są niezbędne na każdym polowaniu. Dzięki niej, myśliwy ma wzrok jak prawdziwy sokół. Może wypatrzyć zwierzynę, właściwie wycelować i w końcu… strzelić. Optyka używana pozwala na prowadzenie obserwacji terenu. Im lepsza jakość obrazu, tym lepsze i bardziej dokładne są obserwacje. Wzrasta też prawdopodobieństwo udanego strzału. Warto, więc wybierać lunety z wyrysowaną siatką celowniczą.

Bezpieczeństwo

Optyka używana wpływa na wzrost bezpieczeństwa w czasie polowania. Jej używanie zmniejsza ryzyko przypadkowego postrzelenia innych myśliwych, czy przypadkowych przechodniów. W ten sposób używana optyka jest must have dla każdego myśliwego. Większość lornetek i lunet ma powłoki antyodblaskowe. Dzięki nim jest mniejsze ryzyko chwilowego oślepienia. W ten sposób, myśliwemu nie umknie absolutnie nic.

Praca w nocy

Specjalne rodzaje lornetek nocnych umożliwiają polowanie po zmierzchu. W takich warunkach, ludzkie oko jest bardzo niedoskonałym narzędziem. W przeciwieństwie do zwierząt, człowiek nie widzi zbyt dobrze w ciemnościach. Z pomocą przychodzi używana optyka. Nocne lornetki mają obiektywy o dużej przepuszczalności światła i niezbyt dużym powiększeniu.

Dostosowanie do celu

Kupno używanej optyki pozwala na zakup większej ilości sprzętu dostosowanego do różnych celów. Można spróbować wybrać jedne przyrządy, które będą na tyle uniwersalne, aby nadawać się do polowań w ciągu dnia i w nocy. Lepszym rozwiązaniem jest, jednak zakup kilku rodzajów optyki – w zależności od celu w jakim ma być używana. Można kupić specjalne lornetki nocne i lunety nocne – do polowań – jak sama nazwa wskazuje – nocnych. Popularne są również lunety biegowe. Używa się ich w czasie zbiorowych polowań. Myśliwy nie ma czasu zatrzymywać się i regulować parametrów obrazu. Lunety te mają bardzo duże pole widzenia i małe powiększenie. Do dziennych polowań służą małe i lekkie lornetki dzienne. Mają bardzo małą transmisję światła. W ich doborze, liczy się przybliżenie oraz szerokość pola widzenia.