Skip to content Skip to footer

Co jest potrzebne do druku sublimacyjnego

Nadruk sublimacyjny zaliczany jest do rodzaju druków termotransferowych, które odznaczają się niezwykłą trwałością i estetyką wyglądu. W dzisiejszych czasach metoda ta wykorzystywana jest wszędzie – nadruk na materiale jest być może najbardziej popularny, ale sublimacja nie tylko na takiej powierzchni daje sobie radę.

Proces druku sublimacyjnego

Sublimacja jest zjawiskiem podczas którego pigmenty polimerowe pod wpływem wysokiej temperatury przechodzą ze stanu stałego w gazowy, po czym wnikają w mikropory docelowej nawierzchni i pod wpływem wysokiego ciśnienia prasy temperaturowej zostają w nią wciśnięte. Następnie o schłodzeniu materiału zostają utrwalone już w stanie stałym.

Sprzęt do druku sublimacyjnego

Przede wszystkim, tak jak do każdego rodzaju druku potrzebny nam będzie komputer wraz z porządnym programem do obróbki graficznej. Przy wyborze komputera należy brać pod uwagę nasze możliwości finansowe, ale jego parametry nie mogą być niestety minimalne. Wydajność sprzętu w dużej mierze przełoży się na efekty i czas naszej pracy, także warto dobrze zastanowić się przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Program graficzny nie musi należeć do najdroższych – na rynku istnieje nawet dużo programów darmowych, które są warte uwagi.

Drugą niezbędną rzeczą jest drukarka. Jest to dosyć tradycyjnie wyglądająca drukarka z głowicą piezoelektryczną, która wykorzystuje do druku tusz sublimacyjny lub żel sublimacyjny w zależności od preferencji użytkownika.

Trzecim i ostatnim sprzętem niezbędnym do wykonywania druku sublimacyjnego jest prasa termotransferowa, która pozwala na przykład na druk sublimacyjny na tkaninach. Bardzo istotna jest w tym momencie decyzja, na czym chcemy robić nasze nadruki. Najpopularniejsza jest prasa płaska do nadruków właśnie na tkaninach. Na kubkach, czy też innych ceramicznych, trójwymiarowych przedmiotach będzie można drukować tylko poprzez zastosowanie specjalnej prasy do kubków. Jeśli natomiast naszym życzeniem jest zajmowanie się nadrukiem na smartfonach to będzie potrzebna prasa 3D. Można też zdecydować się na prasę wielofunkcyjną, ale trzeba pamiętać o jej wysokiej cenie.

Materiały potrzebne do druku sublimacyjnego

Nadruk sublimacyjny – czy będzie to nadruk na materiale ceramicznym, czy też druk sublimacyjny na tkaninach tradycyjnych potrzebuje kilku materiałów, aby proces był w ogóle możliwy do zrealizowania. Do najbardziej niezbędnych materiałów można zaliczyć: tusz lub żel, folię lub papier sublimacyjny oraz taśmę termiczną służącą do przyklejenia obrazu na miejsce docelowe przed włożeniem materiału do prasy.