Skip to content Skip to footer

Co zrobić w przypadku zatrzymania ciężarówki we Włoszech?

Północne Włochy to jeden z najbardziej uczęszczanych szlaków transportowych w Europie. W regionie tym jeździ także wielu polskich kierowców. Duże natężenie ruchu niestety powoduje także dużą ilość kolizji, wypadków i innych wykroczeń drogowych. Trzeba wiedzieć, że włoska policja srogo karze łamanie przepisów drogowych. Nierzadko kończy się to nawet zatrzymaniem ciężarówki.

Podstawa do zatrzymania ciężarówki

Ciężarówka może być zatrzymana przez włoską policję w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji naruszenia konkretnego przepisu ruchu drogowego, z którego wynika konieczność zatrzymania pojazdu. Najczęściej jest to brak zezwolenia na międzynarodowy transport towarów. Drugi przypadek dotyczy sytuacji, w której kierowca nie jest w stanie na miejscu zapłacić mandatu. W przypadku zatrzymania pojazdu warto, aby sprawą jak najszybciej zajął się polski adwokat we Włoszech.

Co oznacza zatrzymanie ciężarówki?

Trzeba wiedzieć, że zatrzymanie pojazdu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mowa tu choćby o konieczności poniesienia kosztów holowania ciężarówki. Dodatkowo dochodzą koszty parkingu, na który ciężarówka zostanie odstawiona. Co ważne, istnieje możliwość uniknięcia tych kosztów. Tu pomóc może polski prawnik we Włoszech. Można bowiem wnioskować o przetrzymywanie pojazdu na innym parkingu, który jest bezpłatny. Musi on jednak spełniać odpowiednie warunki. W przypadku zatrzymania pojazdu istotne jest to, że zatrzymaniu nie podlega przewożony towar. Można go zatem przeładować do innej ciężarówki.

Odwołanie od zatrzymania pojazdu

Warto także wiedzieć, że od zatrzymania ciężarówki można się odwołać. Taki odwołanie sporządzić może polski adwokat we Włoszech. Aby jednak móc się odwołać, w pierwszej kolejności należy przyjąć mandat. Po złożeniu wniosku poczekać należy na jego rozpatrzenie. Niestety może to trwać nawet do 120 dni. Polski prawnik we Włoszech dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może podjąć działania mające na celu skrócenie tego okresu. Jeśli odwołanie rozpatrzone będzie pozytywnie, możliwe jest odzyskanie pojazdu. W tym celu należy udać się do Biura Policji Drogowej, gdzie otrzyma się potwierdzenie zgody na wydanie pojazdu. Z takim potwierdzeniem należy udać się na parking i odebrać pojazd.