Skip to content Skip to footer

Czy produkcja przetworów domowych ma jeszcze sens?

Domowe przetwory to przede wszystkim smak, który większości osób kojarzy się niezwykle pozytywnie. Tego rodzaju przetwory pozwalają wykorzystać owoce i warzywa, które bardzo tanio można kupić w ciągu lata. Wiele osób również owoce i warzywa uprawia samemu – dotyczy to przede wszystkim mieszkańców wsi. Czy w dzisiejszych czasach ma to jeszcze sens?

Domowe przetwory owocowo – warzywne

Domowe przetwory z owoców i warzyw to coś, po co bardzo chętnie sięgamy przede wszystkim zimą, ale również przez cały rok. Najpopularniejsze są oczywiście dżemy, ale również przetwory warzywne, jak różnego rodzaju sałatki, ogórki i inne produkty. Bardzo często są to produkty, których żaden zakład przetwórstwa owocowo warzywnego nie może nam dostarczyć – przetwory wykonane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Bardzo często tego rodzaju przetwory to również (oprócz oczywistej wysokiej jakości) sposób na dostarczenie na nasze stoły owoców i warzyw, które nie zawsze są dostępne zimą. Oczywiście w dzisiejszych sklepach możemy przez cały rok kupić praktycznie wszystko. Warto jednak pamiętać, że najczęściej dostępne w nich w ciągu zimy warzywa i owoce nie są najlepszej jakości. Najczęściej sprowadzane są z daleka i sztucznie dojrzewane, przez co mają zdecydowanie mniej korzystnych składników pokarmowych i o wiele więcej niekorzystnie na nas działających środków chemicznych. Nie mówiąc już o zdecydowanie gorszym smaku.

Zakład przetwórstwa owocowo warzywnego – co dzisiaj oferuje?

Dobry producent syropów i soków
oferuje dziś przede wszystkim przetwory w niższych cenach. Każdy, kto zajmuje się wytwarzaniem domowych przetworów dowolnego rodzaju wie doskonale, że składniki na nie są coraz droższe. Powodów tego jest kilka. Faktem jest jednak, że gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie cenę, kupowanie gotowych przetworów nieraz jest po prostu tańsze niż ich produkcja.

Przetwory wykonywane dziś w zakładach przetwórstwa owocowo warzywnego to również powtarzalna jakość i trwałość. Wykonując domowe przetwory nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w każdym roku wyjdą one takie same. Nie od dziś wiadomo również, że zakłady przetwórstwa owoców i warzyw dysponują technikami pasteryzacji znacznie lepszymi niż domowe.

Czy produkować domowe przetwory?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jest wiele powodów, dla których warto. Najważniejszym z nich jest jakość przetworów. Liczy się również to, że dzięki domowym przetworom uzyskuje się zapasy różnorodnych owoców i warzyw – więc również zawartych w nich witamin, na zimę.

Mimo że przetwory fabryczne są nieco tańsze i coraz łatwiej dostępne można śmiało powiedzieć, że ciągle opłaca się wykonywać je samemu.