Zdecydowana większość firm odchodzi już od stosowania woreczków plastikowych. W tym momencie praktycznie nie da się ich już nigdzie spotkać. Zastępują je worki foliowe do pakowania różnych przedmiotów, w których rolę podstawowego materiału wykonania odgrywa właśnie specjalistyczna folia. Czy jednak one aby na pewno są dobre dla natury?
Powszechne dylematy
Powszechnie wiadomo już, że woreczki papierowe są woreczkami „eko”, ale czy to samo można powiedzieć o spożywczych woreczkach foliowych? Nie da się wysunąć jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Ano dlatego, że worki foliowe mają różne swoje odmiany i też różne właściwości. Niezależnie nawet od tego, czy są to worki foliowe do pakowania odzieży, czy worki do pakowania żywności.
Ocena ekologiczności tworzywa
Nikomu i niczemu nie należy ufać na słowo. Każdy produkt i każdego producenta trzeba teraz sprawdzić pod kątem własnych, wyznaczonych wcześniej oczekiwań. Ekologiczne woreczki foliowe spożywcze muszą posiadać specjalne zaświadczenie, które potwierdzi, że wykonano je z materiału biodegradowalnego. Na ogół jest nim po prostu biodegradowalny polietylen. Worki foliowe do pakowania odzieży i jedzenia, które zostaną wyprodukowane z tego materiału, rozłożą są we względnie krótkim czasie, a bardzo ważne jest już to, że w ogóle się rozłożą, w przeciwieństwie do takiego plastiku czy wielu innych odmian materiałów sztucznych.
Jakość warta wyższej ceny
Rezygnacja z kupowania „eko” wyrobów zazwyczaj jest motywowana próbą oszczędzania. Za ekologiczne woreczki foliowe spożywcze płaci się niestety więcej niż za „zwykłe” foliowe woreczki, które nie będą mieć właściwości biodegradowalnych. Warto jednak myśleć przyszłościowo i nie patrzeć wyłącznie na czubek własnego nosa, a zainteresować się wpływem masowej produkcji plastikowych wyrobów na losy środowiska i wszystkich żyjących w nim organizmów (a w tym i samych ludzi). Worki foliowe do pakowania nie są zresztą na tyle często kupowane przez przeciętnego klienta, by musiał on na nich jakoś szczególnie oszczędzać.