Skip to content Skip to footer

System śledzenia przesyłek AMS

Od 2008 roku eksport przesyłek do USA jest w pełni bezpieczny dzięki zautomatyzowaniu całego procesu przez AMS system. Jego głównym zadaniem jest weryfikacja informacji o ładunku oraz przekazanie ich do linii lotniczych.

Szczegółowe informacje o przesyłce

Dzięki temu w krótkim czasie można poznać szczegółowe dane o transporcie i zadecydować, czy ładunek może zostać przepuszczony. Obsługa AMS system należy do Urzędów Celnych i Ochrony Granic. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo i to też była główna przyczyna wprowadzenia tego systemu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre przesyłki mogą zawierać ładunki wybuchowe, których nie da się wykryć standardowymi sposobami. W takiej sytuacji konieczne jest użycie informacji magazynowanych przez system śledzenia przesyłek. Każda przesyłka lotnicza i oceaniczna, która wysyłana jest do Meksyku lub USA musi być zgłoszona.

Sprawna transmisja informacji

Podane muszą być także szczegółowe informacje o ładunku. Elektroniczny system AMS umożliwia sprawną transmisję informacji o przesyłkach kierowanych drogą morską, kolejową, lotniczą. Z obowiązku podania szczegółowych informacji wynika też konieczność zgłoszenia towaru 24 godziny przed planowaną wysyłką. Jeżeli nie zostanie to dopilnowane to ładunek najprawdopodobniej zostanie cofnięty. Warto dodać, że cofnięcie odbywa się oczywiście na koszt eksportera, czyli nadawcy. Informacje o przybyciu ładunku również są szczegółowo zapisywane przez system. Wprowadzenie takiej kontroli znacznie przyspieszyło odprawy celne, ponieważ wszystko jest w pełni zautomatyzowane. Wcześniej wykrycie niebezpiecznej przesyłki było bardzo ciężkie, ale obecnie nie stanowi to żadnego problemu dla wyspecjalizowanych i przeszkolonych służ.

Rozwój systemu

Nad systemem AMS cały czas pracują doświadczeni informatycy, którzy systematycznie rozwijają ten system. Obecna technologia pozwala w pełni prześledzić całą trasę przesyłki. Dzięki temu można precyzyjnie określić, gdzie znajduje się w danym miejscu. Warto pamiętać, żeby przestrzegać przepisów, ponieważ ich naruszenie może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości nawet do 10 000 USD. Należy jednak mieć na uwadze, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wysokie kary są potrzebne. Sprawne przetwarzanie informacji oraz przepływ danych jest podstawą działania tego zautomatyzowanego systemu. Dzięki pełnej automatyzacji możliwe jest również dotrzymanie wszystkich terminów. To oznacza, że system jest naprawdę przydatnym i kompleksowym rozwiązaniem problemów ze śledzeniem przesyłek.