Skip to content Skip to footer

Czy wynajęcie dźwigu się opłaca?

Decydując się na poważne budowy, czasem stajemy przed wyborem: wynająć dźwig, czy starać się ogarnąć pracę własnymi siłami. Czasami ten pierwszy wybór jest jedyny i właściwy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Niezbędny dźwig

Nie ma się co oszukiwać, że ręce ludzkie są w stanie konkurować z maszyną. Aby usprawnić pracę na budowie, czasem należy skupić się w głównej mierze na czynności, jaką jest wynajem dźwigów. Budowa to ciągłe przekładanie ciężkich materiałów z miejsca na miejsce, podnoszenie ładunków na duże wysokości i inne prace związane z użyciem dużej siły. Wynajmując dźwig, bardzo usprawniamy pracę ekipy odpowiedzialnej za budowę, a dodatkowo tą pracę przyśpieszamy. Wydawać by się mogło, że wynajem dźwigów to spory wydatek i tak jest. Przekładając jednak czas pracy dźwigu, na dniówki murarzy i pomocników, możemy się mile zaskoczyć przy końcowym rozrachunku.

Jaki dźwig wynająć?

Bardzo dobre pytanie! Aby nie narażać się na nieprzyjemności i ewentualne niepotrzebne koszty, musimy zastanowić się, do jakich prac dźwig będzie potrzebny. Różne maszyny, mają różne zastosowanie, a uwagę należy zwrócić szczególnie na możliwości udźwigowe poszczególnego sprzętu.

Dźwigi, z których pomocy będziemy mogli skorzystać, będą dźwigami samochodowymi. Te mobilne i zdolne do przenoszenia na prawdę sporych ładunków maszyny doskonale zdadzą egzamin na budowie.Warto wiedzieć, że od tego ile udźwigu ma dany sprzęt zależy, czy poradzi sobie z naszymi ładunkami i ile za niego zapłacimy. Dźwigi o najmniejszych możliwościach, zdolne unieść do 10 ton, to koszt rzędu 100-200 złotych za godzinę pracy. Cena rośnie wraz z możliwościami. Wynajem dźwigów o większych parametrach udźwigu, jest proporcjonalnie większy i tak za maszynę zdolną podnieść do 35 ton, zapłacimy nawet do 300 złotych, a za monstra dające sobie radę z ciężarami ponad 100 tonowymi, nawet powyżej 500 złotych. Warto w tym miejscu dodać, że w cenie wynajęcia dźwigu jest zawarta gaża operatora sprzętu.

Czy się opłaca?

Odpowiadając na ostawione w tytule pytanie, odpowiem stanowczo: tak. Jeśli oczywiście dźwig na budowie jest konieczny, to nie ma się co zastanawiać nad jego wynajęciem. Usprawni on prace, a koszty związane z wynajmem na prawdę nie są nie do udźwignięcia przy inwestycji, jaką jest budowa domu, czy innego budynku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski