Jedną z najczęściej stosowanych w szpitalach praktyk jest podawanie pacjentom płynów infuzyjnych poprzez kroplówki. Mają one całą masę zastosowań, od uzupełniania zapasu naturalnych płynów w organizmie, aż po zastępowanie posiłków. Jeśli interesuje Cię temat płynów do wlewów kroplówkowych, poniżej znajdziesz o nich wiele informacji!
Czym dokładnie są płyny infuzyjne?
Co właściwie lekarze podają pacjentom w kroplówkach? Oczywiście wszystko zależne jest od potrzeb i stanu danego pacjenta, jednak z reguły są to roztwory substancji odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Zatem mowa tu o solach mineralnych, kwasach organicznych i innych aktywnych składnikach.
Warto przy tym wspomnieć, że razem z płynami infuzyjnymi pacjentowi można podawać rozpuszczone w nich leki, a nawet alternatywy posiłków. Jest to niezwykle cenne w przypadku gdy ktoś nie może korzystać prawidłowo z układu pokarmowego. W końcu gdyby nie żywienie pozajelitowe tacy pacjenci umieraliby z głodu.
Krystaloidy i koloidy – podstawowe płyny do infuzji
W medycynie płyny infuzyjne dzieli się na wiele kategorii i podkategorii, jednak wszystko zawsze sprowadza się do dwóch podstawowych grup podziałowych – krystaloidów i koloidów. O ile te pierwsze są roztworami o bardzo prostym składzie, niezawierającymi żadnych potencjalnych alergenów, tak koloidy mają w sobie znacznie więcej różnych składników i mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Można powiedzieć, że krystaloidy są tańszą i bezpieczniejszą, ale za to mniej skuteczną alternatywą koloidów. Decydując się na infuzję płynami z tej drugiej kategorii należy koniecznie omówić sprawę ze swoim lekarzem. W końcu koloidy mogą również prowadzić do takich objawów jak zaniechanie krzepnięcia krwi.
Jakie wymagania musi spełniać płyn infuzyjny?
Oczywiście nie każda substancja nadaje się do uzupełniania wlewów kroplówkowych. Takie specyfiki muszą spełniać ścisłe wymagania. Do najbardziej podstawowych należą jałowość, brak konserwantów i jakichkolwiek zanieczyszczeń, a także niewywoływanie gorączki przy zażywaniu.
Ponadto w zależności od typu płynu infuzyjnego mogą pojawić się wymagania dotyczące pH substancji, dokładnego składu, a nawet ciśnienia osmotycznego płynu. Decydując się na infuzję z użyciem danego płynu do wkładów kroplówkowych należy upewnić się, że na pewno spełnia on wszystkie ustalone przez specjalistów normy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.