Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto skorzystać z systemu SCADA?

SCADA to jeden z najpopularniejszych na rynku systemów do nadzorowania i akwizycji danych. W dużej mierze to właśnie dzięki temu rewelacyjnemu oprogramowaniu możliwe jest nadzorowanie przebiegiem poszczególnych procesów technologicznych.

W czym może pomóc oprogramowanie?

System SCADA umożliwia sprawną wymianę danych w czasie rzeczywistym. Wymiana danych odbywa się nie tylko ze sterownikami PLC, ale również z nowoczesnymi modułami I/O. Oprogramowanie bardzo dobrze radzi sobie również z przetwarzaniem informacji w czasie rzeczywistym. Wszystkie informacje wyświetlane są w czytelnej postaci bezpośrednio na ekranie.

Jednym z głównych zadań systemu jest utrzymanie bazy danych w czasie rzeczywistym z informacjami technologicznymi. Nie można zapominać również o możliwości zarządzania alarmami i sygnalizacjami alarmów.

W wielu zakładach przemysłowych system SCADA wykorzystywany jest także do przygotowywania i generowania raportów o postępach poszczególnych procesów technologicznych. Na samym końcu warto wspomnieć o możliwości archiwizowania informacji technologicznych.

Dlaczego warto?

System SCADA jest doskonałym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą znacząco ograniczyć przestoje. Oprogramowanie bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem różnego typu usterek na wczesnym etapie, dlatego też można błyskawicznie dokonać napraw i ewentualnych korekt. System informuje o potencjalnych problemach z maszynami zanim dojdzie do poważnej awarii. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć nie tylko przestojów, ale również poważnych wydatków związanych z kosztowną naprawą. W dużej mierze to właśnie dzięki temu rewelacyjnemu systemowi zdecydowanie łatwiej jest utrzymać infrastrukturę produkcji.

Olbrzymim atutem systemu jest zwiększona użyteczność. SCADA umożliwia poszczególnym pracownikom nie tylko szybsze i łatwiejsze, ale również zdecydowanie bezpieczniejsze kontrolowanie sprzętu za pomocą prostego interfejsu HMI. Największym plusem jest oczywiście to, że manualny nadzór można zastąpić nadzorem zdalnym. Menadżerowie nawet bez fizycznej obecności w zakładzie, mogą sterować równocześnie wieloma urządzeniami. Bez wątpienia jest to jeden z największych atutów opisywanego oprogramowania.