Skip to content Skip to footer

W czym i jak wyeksponować kwiaty na balkonie

Wiosną wszyscy ruszają do sklepów ogrodniczych po to, by kupić nasiona i sadzonki roślin, za pomocą których uda się pięknie udekorować balkony i tarasy. To właśnie o tej porze roku chcemy mieć blisko siebie jak najwięcej zieleni – nie liczymy złotówek, które wydajemy na rośliny i akcesoria, takie jak na przykład modne wiszące doniczki.

Doniczki wiszące na balkon czyli w czym najlepiej wyeksponować rośliny
Wszystkie te inwestycje poczynione to już na początku wiosny, bardzo się potem zwracają – balkon staje się naprawdę przytulną oazą zieleni, miejscem relaksu i wypoczynku. Naprawdę dużo przyjemny jej spędza się czas wśród kwiatów i roślin zielonych, zarówno tych stojących tradycyjnie na parapecie czy rosnących w skrzynkach, ale też takich bujnie zwisających z sufitu, które są podtrzymywane przez doniczki wiszące. To właśnie wiszące doniczki w ostatnich miesiącach stały się prawdziwym przebojem – podobnie zresztą jak na przykład plecione kwietniki, które wiesza się u sufitu, a następnie wkłada do nich doniczki. Ten sposób dekorowanie mieszkania czy balkonu za pomocą roślin jest niezwykle wygodny, atrakcyjne wizualnie oraz dobry dla samych kwiatów – niektóre z nich potrzebuję naprawdę sporo miejsca, by rosnąć w dół kaskadowo.

Jakie rośliny pasują do doniczek wiszących


Doniczki wiszące na balkon to doskonała inwestycja, bo mnóstwo roślin zielonych dedykowanych do dekorowania tarasów i balkonów to właśnie rośliny uwielbiające puszczać swoje pędy w dół. Tak między innymi rosną petunie i surfinie pełne kolorowych kwiatów, pelargonie kaskadowe oszałamiające koralowymi kwiatostanami, ale też przepiękne begonie i fuksje. To rośliny, które naprawdę bardzo wynagradzają trudy pielęgnacji – dosłownie są obsypane kwiatami, ciesząc oko przez cały wiosenno-letni sezon. Niektóre gatunki są natomiast tak wytrzymałe, że na balkonie doskonale radzą sobie jeszcze nawet w październiku. Dlatego też wiszące rośliny na balkon to rośliny warte uwagi.

Skrzynki balkonowe i osłonki na doniczki


Aby dekoracja balkonu stała się kompletna, część roślin dobrze jest też zasadzić w skrzynkach umieszczonych na balustradach i barierkach, oraz w zwykłych stojących doniczkach. W takich donicach doskonale będą radziły sobie rośliny takie jak na przykład aksamitki, astry, kolorowa ozdobna szałwia, oraz wiele innych gatunków, które nie są roślinami pnącymi. Piękne ukwiecony balkon jest zatem zasięgu możliwości każdego, wystarczy kupić trochę roślin oraz kilka doniczek, aby wyczarować sobie prawdziwą zieloną oazę tuż za drzwiami balkonowymi.