Skip to content Skip to footer

Dieta seniora

Zaliczasz się do grona seniorów i zależy Ci na zdrowej, bogatej w składniki odżywcze dietę? Nie jesteś pewien, czy odżywiasz się w prawidłowy sposób? Chcesz dowiedzieć się na jakie produkty powinieneś zwracać szczególną uwagę? Chciałbyś poznać nowe przepisy, które będziesz mógł stosować na co dzień? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Sposób przygotowywanie posiłków

Przede wszystkim w diecie osób starszych należy za wszelką cenę unikać smażenia. Można zastąpić je w bardzo prosty sposób decydując się np. na gotowanie na parze lub pieczenie w folii. Sprawi to, że przygotowane przez nas posiłki będą łatwostrawne i o wiele zdrowsze.

Powinniśmy wystrzegać się także tłustych gatunków mięs, w szczególności wieprzowiny. Warto zastąpić je chudym, drobiowym mięsem lub rybą, bogatą w witaminę D. W ich przypadku starajmy się jednak unikać wędzonych i słonych. W miarę możliwości powinniśmy generalnie ograniczyć sól, którą zastąpić możemy przyprawami. Do najzdrowszych z nich zalicza się kurkuma.

Żywienie osób starszych – jakie produkty są najważniejsze?

W diecie przede wszystkim warto skupić się na dużej ilości warzyw, szczególnie strączkowych. Często mają one opinię wzdymających i ciężko strawnych. Nie jest to jednak do końca prawda i należy spożywać je w dużych ilościach. Ważnym elementem są również produkty zbożowe oraz mleko, którego osoby starsze powinny spożywać znacznie więcej niż dorośli.

Bardzo ważną rolę odgrywa także nawodnienie, o które trzeba regularnie dbać poprzez picie dużej ilości płynów. Dziennie powinno wypijać się około 1,5/2 litrów wody. Świetne źródło składników odżywczych znajdziemy także w różnego rodzaju orzechach oraz nasionach.

Przykładowe dania

To, że żywienie osób starszych wymaga pewnych ograniczeń, nie oznacza, że nie możemy cieszyć się jedzeniem. Istnieje tyle wspaniałych produktów, po które możemy śmiało sięgać. Zadbajmy więc o różnorodność w naszej kuchni i przekonajmy się, że zdrowe, przygotowane w odpowiedni sposób jedzenie może dawać nam naprawdę wiele przyjemności.

Do przykładowych dań, które możemy przygotować zaliczyć można: łososia gotowanego na parze z puree z ciecierzycy i brokułami. Puree przygotowuje się naprawdę prosto. Wystarczy kupić gotową ciecierzycę w zalewie lub w postaci suchej i namoczyć ją w domu przez całą noc, następnie zblendować, dodając przyprawy i czosnek. Kolejnymi daniami, które warto zrobić są klopsiki z indyka w sosie koperkowym z kaszą pęczak i kalafiorem, a także gotowany kurczak z dodatkiem kaszy jaglanej oraz surówka z jabłka selera z jogurtem naturalnym.