Skip to content Skip to footer

Drewno czy plastik – które skrzynie na jabłka będą najlepsze?

Dziś punkt ciężkości sporów wielu sadowników nie opiera się wyłącznie na samej uprawie jabłek, lecz również obejmuje tematykę ich transportu i ogólnie pojętej logistyki. Skrzynie na jabłka nie są już wyłącznie drewniane. Coraz częściej można spotkać się z modelami plastikowymi, które – według niektórych sadowników – mają wiele zalet. Kto ma rację?

Drewno a plastik – zakres sporu

Wbrew pozorom ów spór nie powinien być bagatelizowany! Nowoczesne skrzynki na jabłka coraz częściej wykonane są z trwałego plastiku. Owszem, by może nie jest to rozwiązanie zbyt ekologiczne, ale z pewnością posiada ono wiele zalet względem dawnych rozwiązań. Po drugiej stronie mamy tradycyjne skrzyniopalety na jabłka, które wykonane są w całości z drewna.

Dlaczego drewno wciąż „ma się dobrze”? Otóż jest to materiał wykorzystywany od dziesiątek a może i setek lat. Wielu sadowników wciąż uważa, że tylko drewniane skrzynie na jabłka mają rację bytu. W praktyce bywa zupełnie inaczej. O popularności konstrukcji plastikowych decyduje bowiem ich opłacalność.

Trwałość to podstawa

Faktem jest, że pękniętej plastikowej skrzyni ja jabłka nie da się naprawić. Niemniej można ją zutylizować i wyprodukować nową. Drewniane skrzynki na jabłka nie są jednak aż tak trwałe. Po pierwsze – konstrukcja plastikowa charakteryzuje się o wiele wyższą nośnością i wytrzymałością. Po drugie – znacznie lepiej znosi uwarunkowania zewnętrzne (np. wilgoć).

Poza tym plastikowe skrzyniopalety na jabłka są znacznie łatwiejsze w produkcji, co oczywiście przedkłada się na ich cenę. Drewniany pojemnik na jabłka jest najczęściej produkowany ręcznie, co wiąże się ze znacznie większym nakładem czasu i środków pieniężnych. W zamian uzyskuje się produkt, którego nie można w żaden sposób impregnować.

Liczy się hurt!

Nie bez znaczenia jest też masa skrzynek na jabłka. Tak zwane „plastiki” ważą znacznie mniej od swych drewnianych odpowiedników. Oznacza to znacznie większą opłacalność np. transportu samochodowego, w przypadku którego ładownia auta nie jest już tak bardzo obciążona tarą a jedynie owocami i plastikowymi skrzyniami.

Reasumując, plastikowe pojemniki na jabłka posiadają znacznie więcej zalet, aniżeli ich drewniane odpowiedniki. Zalety te wiążą się przede wszystkim ze specyfiką dzisiejszego obrotu owocami, który – tak jak i cała gospodarka – musi być maksymalnie opłacalny. Skrzynki plastikowe nadają się do tych celów idealnie, biorąc pod uwagę ich charakterystykę fizyczną.