Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto korzystać z europalet?

Europalety powstały z potrzeby standaryzacji, która ułatwia transport oraz przechowywanie towarów. Dzięki temu praca stałe się łatwiejsza i dużo bardziej efektywna. Jakie warunki powinny spełniać europalety?

Europaleta co to jest?

Chcąc uzyskać platformę do wygodnego przewożenia i przechowywania towarów produkcja palet została usystematyzowana, a wymiary palet odpowiadają bardzo ścisłym regułom.

Wykorzystywane palety są drewniane, metalowe lub z tworzyw sztucznych. Palety drewniane nadal są najczęściej wykorzystywane. Ich cena jest korzystna, a kupione u sprawdzonego producenta mogą służyć przez kilka lat. Producent europalet plastikowych gwarantuje, że są to palety lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Palety metalowe wykorzystywane są nadal rzadko, gdyż są materiałem drogim, a palety są ciężkie.

Zgodnie z ustawą wymiary europalety to 1 200 x 800 mm, a jej waga waha się w granicach 25 kg. Dlaczego wymiary palet są tak ważne?

Europalety – zastosowanie

Produkcja palet jest przemysłem, którego zadaniem jest usprawnienie transportu oraz magazynowania towarów. Znormalizowanie wymiarów pozwala na dokładne określenie ilości palet, które zmieszczą się w samochodach ciężarowych, kontenerach czy na regałach magazynowych.

Producent europalet zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych wymiarów, co ułatwia późniejsze przechowywanie towarów. Konstrukcja z palet, które mają takie same wymiary jest łatwa do ułożenia, a jednocześnie stabilna.

Kolejnym elementem, który gwarantuje identyczny rozmiar palet jest bezpieczeństwo. Konstrukcje z palet muszą być stabilne. Dzięki temu nawet wysokie ułożenie towarów nie stanowi zagrożenia dla pracowników.

Wykorzystując europalety przedsiębiorcy dążą do maksymalnego wykorzystania powierzchni. Dzięki identycznym wymiarom powierzchnia magazynowa nie marnuje się, magazyn jest uporządkowany i łatwy do obsługi.

Producent europalet musi przestrzegać określonych przepisami norm, które ułatwiają transport wewnętrzny palet. Trzeba pamiętać, że wózki widłowe dostosowane są do przewożenia palet o znormalizowanych wymiarach.

Produkcja palet o standardowych wymiarach ma ogromne znaczenie dla transportu oraz magazynowania towarów. Ułatwia i usprawnia pracę. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup palet.