Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę kupując balerinki?

Balerinki ze skóry to jedne z najpopularniejszych modeli obuwia. Przewijają się one w trendach już od kilkudziesięciu lat. Są nie tylko wygodne i uniwersalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Nie może ich zabraknąć w szafie modnej kobiety. Z pewnością będą stanowić perfekcyjne uzupełnienie każdej stylizacji. O czym pamiętać podczas zakupu?

Materiał

Materiał, z którego wykonane są buty warunkuje nie tylko komfort użytkowania, ale również wytrzymałość. Balerinki ze skóry cieszą się największą popularnością, gdyż relatywnie łatwo dopasować je do stopy. Niewątpliwym plusem jest fakt, że skóra „pracuje”. Oznacza to, że po kilku założeniach buty przystosują się do naszych stóp.

Jeśli preferujemy buty z innego materiału (np. zamszu), to sprawdźmy tworzywo, z którego wykonana jest wkładka wewnętrzna. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się miękka i elastyczna skóra. Anatomiczna wkładka dopasuje się do wymagań naszej stopy, co zmniejsza ryzyko powstania obtarć, czy też bolesnych pęcherzy. Należy także pamiętać o tym, że balerinki muszą oddychać, czyli skutecznie odprowadzać wszelką wilgoć. Właśnie dlatego lepiej unikać wątpliwej jakości tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają powietrza.

Nosek

Balerinki ze skóry mogą mieć okrągły lub spiczasty nosek. Oba modele są w tym sezonie bardzo modne. Należy jednak zastanowić się, jakie buty będą lepsze dla naszych stóp. W dużej mierze warunkuje to swobodę użytkowania. Kobiety z szerokimi palcami nie powinny wybierać butów zwężanych w tym obszarze. Z pewnością już po pierwszym wyjściu zrozumiemy, że ten zakup nie był dobrym pomysłem. O wiele lepiej sprawdzi się okrągły nosek, który nie powoduje ucisku.

Panie z wąskimi stopami mogą pozwolić sobie na więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że spiczaste noski optycznie powiększają stopy. Kobiety noszące obuwie powyżej numeru 40 powinny wziąć to pod uwagę. Dotyczy to w szczególności niskich i drobnych osób.

Zapiętek

Przed zakupem balerinek ze skóry należy zwrócić także uwagę na zapiętek. Powinien być on nieco usztywniony, tak aby nie zniszczył się przedwcześnie. Miękkie tworzywo może szybko przetrzeć się lub przedziurawić. Istnieje również większa szansa, że będzie ono zginać się podczas wkładania.

Nie zawsze jednak sztywny zapiętek będzie dobrym rozwiązaniem. U wielu kobiet jest to najwrażliwszy obszar stopy, gdzie często pojawiają się odparzenia. W takiej sytuacji materiał powinien być delikatny, tak aby nie powodował dyskomfortu. Ostateczna decyzja zależy więc wyłącznie od naszych osobistych preferencji.