Skip to content Skip to footer

Jadąc na narty obierz odpowiedni sprzęt

Narty to idealny sposób spędzenia wolnego czasu. Żeby jednak móc swobodnie szusować na śniegu, trzeba odpowiednio dobrać sprzęt. Tylko w ten sposób poczujemy się komfortowo i bez obaw oddamy zimowej beztrosce. Dobór właściwych nart to indywidualna sprawa. Inne wymagania mają zaawansowani narciarze, inne – osoby, które rozpoczynają przygodę sportową.
Przy wyborze optymalnej długości nart powinniśmy wziąć po uwagę budowę ciała. Sprzęt trzeba dopasować zarówno do wzrostu, jak i masy ciała. Krótkie narty są mało stabilne przy szybkich prędkościach, ale za to łatwo w nich skręcać.

Narty dla początkujących

Jeśli nie mamy doświadczenia w szusowaniu na śniegu, najlepiej wybrać sprzęt przystosowany do spokojnej jazdy, który jest łatwy w prowadzeniu. To idealne rozwiązanie na początek, kiedy dopiero uczymy się jazdy na zaśnieżonych stokach i w pierwszej kolejności musimy opanować technikę poruszania. W ten sposób poczujemy się pewnie i bezpiecznie. Narty o charakterze rekreacyjnym pozwalają na szybkie okiełznanie skrętów i utrzymanie się na śniegu.

Narty dla bardziej zaawansowanych

Kiedy czujemy się pewnie na śnieżnych stokach, potrafimy kontrolować prędkość i swobodnie skręcamy, warto wybrać narty, które doskonale sprawdzą się na trudniejszych trasach. Sprzęt dla bardziej wymagających powinien się dobrze prowadzić na twardych i oblodzonych przestrzeniach. Narty mogą być dłuższe ? dobrze, żeby sięgały do nosa lub czoła. Warto też zadać sobie pytanie czy preferujemy ślizganie się po śniegu, szusowanie w puchu, czy biegi narciarskie. W zależności od upodobań możemy wybrać profesjonalny sprzęt do konkretnego stylu jazdy. Najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w dwie lub trzy pary nart, które można zakładać na różne trasy.

Narty dla najmłodszych

Jeśli planujemy rodzinny wypad w góry, powinniśmy pomyśleć o zakupie dobrego sprzętu dla maluchów. Przygodę na śniegu można zacząć już od trzeciego roku życia. Oczywiście pod warunkiem, że dzieci są sprawne fizycznie i nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania przez nie aktywności. Na sam początek trzeba wybrać krótkie narty o długości 60-80 cm. Buty powinny mieć niewysokie cholewki i miękkie skorupy.
Mogą być zapinane na jedną klamkę. Dobrym pomysłem jest dobranie obuwia o numer większego, żeby służyło na dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt luźne buty są mniej stabilne i łatwiej w nich o wywrotkę. Przed rozpoczęciem zabawy na śniegu powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo.
Ważne jest, żeby założyć kask osłaniający głowę i chroniący przed zmienną temperaturą oraz podmuchami wiatru. Starszym pociechom, powyżej 6. roku życia, warto kupić nieco dłuższe narty. Najlepiej dobrać je według budowy ciała – powinny być krótsze o ok. 5-10 cm w stosunku do wzrostu dziecka.
Przy wyborze sprzętu narciarskiego, należy skonsultować się ze sprzedawcą, który pomoże dopasować idealne rozwiązanie. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko odpowiednio dobrany zestaw pozwoli na udany wypoczynek i zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.
Źródło powyższego materiału to AgasportSklep.pl – narty Kraków, dystrybutor sprzętu narciarskiego, ale też rowerowego.