Skip to content Skip to footer

Fenomen płyt kartonowo gipsowych

Produkcja płyt kartonowo gipsowych jest bardzo złożonym procesem, który rozpoczyna się od zmieszania gipsu z mokrymi odpadami poprodukcyjnymi. Następnie poprzez proces ogrzewania wyeliminowana zostaje woda. Gips, który pozostaje nazywany bywa sztukatorskim i jest podstawą do wyprodukowania płyty regips.

Różnorodność płyt

Płyta regips występuje w różnych odmianach czy wymiarach, a wszystko to dlatego by każdy znalazł odpowiednią opcję dla siebie. W zależności jak została ona wyprodukowana czy zaimpregnowana może być wykorzystana w różnych miejscach.

Występuje ona w wielu wariantach. Spotkać można regips wodoodporny, ognioochronny, perforowany, podłogowy, dźwiękoizolacyjny czy też o specjalnie zwiększonej wytrzymałości. Ta różnorodność powoduje, że dzisiaj płyta regips zastosowana może być wszędzie i tak jest w rzeczywistości.

Montaż płyty kartonowo gipsowej

Obok swojej różnorodności i możliwości zastosowania jej praktycznie wszędzie, bardzo dużą jej zaletą jest fakt, że można ją łatwo i prosto zamontować. Jest kilka sposobów montowania płyt kartonowo gipsowych. W jednym przypadku tworzy się specjalny stelaż z profili, do których montuje się płytę, a w innym przypadku można ją na klej przytwierdzać bezpośrednio do podłoża.

Każdy sposób montowania jest dobry i może go bez problemu wykonać osoba, która nie jest specjalistą. Łączenia płyt trzeba dobrze zaszpachlować lub nałożyć na nie odpowiedni monterski bandaż, by nie były one widoczne po zakończonym remoncie. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że bez problemu można na nie zakładać różnego rodzaju materiały dekoratorskie. Przykładem mogą być kafle ceramiczne, kamień naturalny czy też tapeta.

Odpowiednio dobrana

Płyta regips sprawdzi się idealnie w danym wnętrzu i doskonale spełni swoją funkcję, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrana do charakteru danego pomieszczenia. Dlatego innego rodzaju płyty nadadzą się do kuchni czy łazienki, a innego rodzaju do zabudowy poddasza, czy wyłożenia na ścianach lub wykonania ścianek działowych.

Zastosowanie płyt wodoodpornych, ogniotrwałych czy dźwiękoizolacyjnych lub płyt szczególnie wzmocnionych pozwala na stworzenie pomieszczeń bezpiecznymi, funkcjonalnymi i bardzo estetycznymi. Przy tych wszystkich zaletach i możliwościach regips nie jest drogim materiałem budowlanym. Ważne zawsze jest tylko odpowiednie dobranie danych płyt i dobre ich zamontowanie. Reszta obroni się sama, ponieważ płyty tego rodzaju są szczególnym materiałem.