Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie ma technologia RFID?

W najprostszym możliwym ujęciu technologia RFID jest formą komunikacji bezprzewodowej wykorzystującej fale radiowe, by identyfikować, a także śledzić poszczególne obiekty. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zastosowania RFID są zdecydowanie większe niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że przy wykorzystaniu omawianej technologii możliwe jest oznaczanie różnych przedmiotów.

Zastosowanie w produkcji

Należy mieć świadomość, że bardzo dokładna, a także automatyczna rejestracja poszczególnych zdarzeń będzie gwarantowała precyzyjne śledzenie istotnych procesów. Można w ten sposób także sterować całą produkcją i rejestrować ważne parametry dla przedsiębiorstwa.

Ponadto technologia Systemów rfid pozwala na decydowane skrócenie czasu związanego wytworzeniem produktu końcowego. Pracownicy firmy mogą także zyskać nadzór nad określonymi etapami produkcji.

Opieka zdrowotna i rejestracja czasu pracy

Warto wiedzieć, że obecnie coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na rejestrowanie czasu pracy za pomocą systemów RCP. Warto wiedzieć, że wykorzystywane są w nich karty, a także czytniki RFID krótkiego zasięgu.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana technologia świetnie sprawdzi się w klinikach czy szpitalach. Wymagany jest tam bowiem stały nadzór nie tylko nad lokalizacją sprzętu, ale również dostawami materiałów medycznych.

Śledzenie przesyłek i wspomaganie ewakuacji

Należy mieć świadomość, że stały nadzór nad poszczególnymi przesyłkami będzie dostarczał przedsiębiorstwu informacji o ich lokalizacji, doręczeniu czy wydaniu. Godny uwagi jest fakt, że śledzenie przesyłek będzie miało bardzo istotne znaczenie w przypadku żywności czy farmaceutyków.

Z kolei wszystkie systemy, które bazują na ewakuacji znajdują zastosowanie w instytucjach, fabrykach lub biurowcach. Warto również wiedzieć, że podczas ewakuacji mogą pomóc w zarządzaniu akcją czy kontrolowaniu obecności określonych pracowników w strefach bezpieczeństwa. Technologia RFID jest zatem gwarancją w zarządzaniu procesami czy aktywami.