Lekarze specjaliści w endokrynologii zajmują się leczeniem zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów oraz podejmują kuracje hormonalne. Endokrynolog Katowice jest specjalistą o szerokim zakresie. Może pomagać w chorobach o różnorodnym podłożu, gdyż układ dokrewny to rozwidlony zestaw mechanizmów. Zaburzenia mogą objawiać się na różne sposoby. Warto poznać je bliżej.
Niepokojące objawy
Pacjent nie zawsze wie, do którego specjalisty się zwrócić. Tym bardziej, gdy, jak w przypadku dolegliwości związanych z gospodarką hormonalną, objawy są złożone i niespecyficzne. Tym bardziej pacjenci powinni kontrolować swoje ciało, zwracać uwagę na samopoczucie i rejestrować zmiany w działaniu własnego organizmu. Niektóre niewinne zaburzenia mogą w przyszłości rozwinąć się w stronę groźnych chorób.
Do niepokojących objawów, które przy dużym nasileniu i częstości mogą stać się obiektem zainteresowania specjalisty, należą m. in. ogólne osłabienie i permanentne zmęczenie. Z drugiej strony objawami mogą być zbyt duża pobudliwość bądź senność, wahania nastroju. Zmianami fizycznymi, które może zbadać endokrynolog Bielsko Biała, są nieracjonalne wahania wagi ciała – chudnięcie lub przyrost masy – niespowodowane drastycznymi zmianami trybu życia. Przetłuszczenie skóry i trądzik oraz obrzęki także mogą być pochodnymi zaburzeń wydzielania wewnętrznego.
Endokrynolog Katowice częściej pomaga kobietom
Kobiety zdecydowanie częściej pojawiają się w gabinetach specjalistów układu dokrewnego. Z pewnością mają na to wpływ skierowania w czasie ciąży. Uniknięcie nieprawidłowości hormonalnych to klucz do prawidłowego przebiegu ciąży oraz zredukowania ryzyka wczesnego poronienia lub przedwczesnego porodu. Jednak nie tylko przyszłe mamy szukają pomocy w gabinetach lekarzy wspomnianej specjalności. Endokrynolog Bielsko Biała często jest potrzebny, by regulować poziom hormonów w czasie menopauzy. Kobiety także znacznie częściej zgłaszają problemy z tarczycą o podłożu hormonalnym.
Wizyta w gabinecie
Przed badaniem u endokrynologa warto zrobić badania krwi (TSH, FT3, FT4), które dadzą pełniejszy obraz organizmu pacjenta. Nie należy zapominać o poprzednich wynikach badań i liście przyjmowanych leków. Standardowe badania to pomiar ciśnienia i masy ciała, badanie stetoskopem oraz USG szyi. Kolejne badania są zlecane według diagnozy.