Skip to content Skip to footer

Sposoby na oszczędność w gospodarstwie

Gospodarstwo rolne to nieustanna, ciężka praca. Nie ma co liczyć na urlop, gdyż sezon letni to okres najbardziej wytężonej pracy rolników. I choć pracy nie ubywa to finanse rzadko kiedy pozwalają na szaleństwo. Jak mając gospodarstwo można wspomóc domowy budżet?

Swojskie najlepsze

Nie od dziś wiadomo, że wyhodowane samodzielnie owoce i warzywa smakują o wiele lepiej niż te dostępne w sieciówkach. Samodzielna uprawa oraz domowy zapas warzyw, owoców i przetworów z nich to świetny sposób na codzienne oszczędzanie.

Nie każdy również pamięta jeszcze smak domowych wędlin i kiełbas. Niepowtarzalny, intensywny i smakowity aromat unosił się po całym domu. Mięso kupowane w sklepach przechodzi długą drogę zanim tam dotrze i nigdy nie wiadomo, czym jest nafaszerowane. Produkując wędliny na własny użytek samemu mamy pewność, że są zdrowe i z własnej hodowli.

Złośliwość rzeczy martwych

Maszyny rolne to podstawowe wsparcie rolnika w codziennej pracy. Co jakiś czas wymagają jednak napraw, a to nie małe obciążenie finansowe dla i tak naciągniętego domowego budżetu. Są dwa sposobu, aby pomimo nieuniknionych kosztów kupno części maszyn rolniczych nie stało się wielkim problemem.

Pierwszy z nich to korzystanie z używanych części do maszyn rolniczych. Do przeszukiwania tego typu elementów nadają się idealnie popularne portale aukcyjne. Jeśli jednak chcemy mieć 100% pewność, że zakupiona część nie jest mocno wyeksploatowana warto popytać wśród znajomych – być może ktoś z nich akurat posiada to, czego szukamy?Drugi sposób na kupno części maszyn rolniczych to części zamienne. Są one prawie identycznej jakości, jak oryginały, a jednak można je kupić aż o 20 – 40% taniej. Biorąc pod uwagę koszty serwisowania i montażu części – już sam jej zakup po niższej cenie to spora oszczędność. Kupno części maszyn rolniczych nie musi być wcale dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Wyroby jedyne w swoim rodzaju

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zwierząt gospodarskich warto również zainwestować w produkcję domowej roboty serów i przetworów mlecznych. Domowe masło smakuje tak, jak nigdzie indziej, a twaróg robiony w domowym zaciszu dosłownie rozpływa się w ustach.

W czasach, gdy otacza nas chemia i sztuczność, warto postawić na naturę i zamiast kupować jedzenie – zrobić je samemu. Z pewnością odbije się to i na naszym zdrowiu i nie odchudzi naszego portfela.