Skip to content Skip to footer

Kilka informacji o strunach gitarowych

Struny gitarowe to niezwykły element każdej gitary. To właśnie dzięki nim generowane są często tak niezwykłe dźwięki. Żeby jednak było to możliwe, konieczne jest zastosowanie bardzo dokładnie dobranego rodzaju strun. Jak zatem powinno się je dobierać i co najważniejsze, czym różnią się od siebie konkretne rodzaj strun?

Materiał wykonania

Zdecydowanie najważniejszą cechą każdej struny gitarowej jest materiał, z którego została wykonana. Pokrótce powiedzieć można, że na rynku znaleźć można struny wykonane z nylonu, oraz metalowe. Na szczęście wybór pomiędzy nimi jest bardzo prosty, ponieważ bardzo precyzyjnie określa go rodzaj posiadanej gitary. Jeśli gra się na gitarze klastycznej, jedynym dobrym wyborem będzie struna nylonowa. Oczywiście na metalowej również da się grać, lecz nie będzie ona posiadała tak dobrego i pięknego brzmienia. Jeśli natomiast chodzi o gitarę elektryczną, to jedynym możliwym wyborem jest struna metalowa. A to z bardzo prostego powodu. Struna nylonowa po prostu na gitarze elektrycznej nie zagra.

Struna do gitary – grubość

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem wyboru strun, jest ich grubość. To jakiej grubości będzie się posiadało struny, określa po pierwsze brzmienie samej gitary, lecz również to, jak trudno i męcząco będzie się na nich grało. Rzecz jasna o wiele lepszy i pełniejszy dźwięk uzyska się na gitarze ze strunami grubszymi, lecz do nauki najlepsze są cienkie struny, które nie będą aż tak mocno męczyły palców. Przyjmuje się, że najlepszym do treningu rodzajem strun są te o wymiarze 10-48. I takie też najczęściej umieszczane są przez producentów razem z gitarami.

Co jaki czas zmieniać struny?

Struna do gitary niestety nie jest elementem całkowicie trwałym i wymaga okresowej wymiany na nowe egzemplarze. W wyniku gry na nich, a także zwykłego procesu starzenia się, struna traci swoje właściwości i w związku z tym pogarsza się powstający przy jej pomocy dźwięk. Oczywiście strunę należy wymienić także w sytuacji, gdy pęknie, a to jest wbrew pozorom całkiem powszechne zjawisko, szczególnie u osób początkujących, które jeszcze niezbyt umiejętnie grają na gitarze. Jeśli natomiast chodzi o okres, kiedy powinno się wymieniać struny, to najlepiej jest taką wymianę przeprowadzać co około 4-6 tygodni. Warto przy tym zauważyć, że profesjonalni gitarzyści zmieniają swoje struny nawet co tydzień, a ci grający na koncertach nawet co każdy występ, żeby zachować maksymalną jakość dźwięku.