Skip to content Skip to footer

Koci pazur – czym jest i jak stosować?

Na polskim rynku dostępne są różnorodne preparaty opracowane na bazie naturalnych składników. Charakteryzują się one wieloma prozdrowotnymi właściwościami, aczkolwiek nie mogą być utożsamiane z lekami. Jedną z ciekawszych roślin, z których właściwości chętnie korzystamy jest vilcacora w Polsce określana również jako wilcza kora.

Południowoamerykański dar

Vilcacora czy też wilcza kora jest zielnym pnączem rosnącym w wiecznie zielonych lasach tropikalnych Ameryki Południowej. W Polsce roślina dostępna jest najczęściej w formie łatwych do przyswojenia tabletek lub kapsułek. Mimo wielu sprzyjających dla organizmu właściwości wilczej kory nie możemy uważać za lekarstwo na wszystko.

Jak każdy preparat ma ona swoje ograniczenia, a w przypadku części osób nie powinna być zażywana. Nabywając opakowanie vilcacora dawkowanie będzie uzależnione od rekomendacji producenta. Najczęściej zaleca się przyjmowanie od 1 do 3 tabletek/kapsułek od 2 do 3 razy dziennie. Nie można przekraczać podawanej przez producenta dawki.

Właściwości vilcacory

Chociaż część niewiarygodnych źródeł internetowych prezentuje vilcacorę jako panaceum skuteczne m.in. w walce z rakiem nie można temu zawierzać. Jak wynika z badań vilcacora sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku problemów z układem nerwowym. Z tego względu poleca się zażywanie tegoż suplementu diety w przypadku osób zmagających się z Alzheimerem lub Chorobą Parkinsona. W przypadku zaburzeń nerwicowych lub stanów depresyjnych również sprawdzi się vilcacora dawkowanie leku będzie określone w ulotce, aczkolwiek w przypadku wątpliwości warto zapytać farmaceutę.

Oprócz pozytywnego wpływu na układ nerwowy przyjmowanie codziennej dawki kociego pazura może okazać się skuteczne w przypadku artretyzmu, problemów z układem pokarmowym czy też w przypadku astmy i problemów skórnych. Z powodu właściwości immunostymulujących i immunomodulujących w przypadku choroby nowotworowej warto sięgnąć po koci pazur dawkowanie również w tym przypadku będzie zależne od wytycznych producenta. Najczęściej producent podaje zalecenie na podstawie ilości zawartych w suplemencie substancji czynnych.

Pamiętajmy, że koci pazur jest jednie suplement wspomagającym i w żadnym przypadku nie może służyć jako jedyny sposób walki z chorobą nowotworową. W określonych sytuacjach nie ma możliwości, aby w naszej diecie znalazł się koci pazur dawkowanie nawet w niewielkich ilościach jest niedozwolone dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dla osób zmagających się z niewydolnością nerek.