Skip to content Skip to footer

Kolory zawiesi pasowych. Co oznaczają? Jak je dobierać?

Zawiesia o konstrukcji pasowej są bardzo popularne w transporcie bliskim. Są lekkie, miękkie, wytrzymałe, a także dostępne w wielu wariantach, co pozwala na dopasowanie ich do praktycznie każdego typu ładunku. Mają też różne kolory – nie są one przypadkowe, ponieważ służą do oznaczania ich obciążenia roboczego.

Udźwig zawiesi pasowych

Elementy jak zawiesia pasowe stosowane są przy przenoszeniu ładunków we współpracy z urządzeniami dźwignicowymi, na przykład suwnicami, żurawiami i innymi dźwigami. Dobór właściwego typu zawiesia jest podstawą bezpieczeństwa pracy.

Jedną z najważniejszych kwestii przy ich doborze jest jego udźwig, a dokładnie dopuszczalne obciążenie robocze, czyli DOR. Jest ono związane z budową zawiesia – jego szerokością, sposobem tkania, rodzajem włókien.

Zawiesia pasowe mogą dźwigać ciężary mające nawet do 10 ton. Cechują się przy tym wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa wynoszącym 7:1, co oznacza, że mogą one utrzymać nawet do 7 razy cięższe ładunki. Podstawą bezpieczeństwa jest jednak dobór zawiesia dopasowanego do rzeczywistego ciężaru ładunku.

Kolory pasów zawiesi

Zawiesia produkowane są w wariantach udźwigu od 1 tony do 10 ton, dlatego zastosowanie odpowiedniego typu elementu ma duże znaczenie dla sprawnego i bezpiecznego transportu.

Z dopuszczalnym obciążeniem roboczym zawiesi pasowych powiązane są ich kolory. Zastosowanie innych barw na różne udźwigi pozwala wtedy na łatwe dopasowanie właściwego elementu do ciężaru ładunku.

Zawiesia – kolor i obciążenie:

– fioletowe – 1 t
– zielone – 2 t
– żółte – 3 t
– szare– 4 t
– czerwone – 5 t
– brązowe– 6 t
– niebieskie – 8 t
– pomarańczowe – 10 t

Dopasowanie zawiesia do ładunku

Dobór właściwego zawiesia powinien bazować jednak nie tylko na udźwigu, lecz również na kilku innych kwestiach.

W użyciu znajdują się zawiesia pasowe o różnych długościach i zakończeniach, czyli końcówkach, na przykład mogą być wyposażone w pętle, ogniwa zbiorcze czy w haki standardowe lub bezpieczne. Należy wtedy dopasować je do konkretnego ładunku – jego wielkości, kształtu, a także do urządzenia dźwignicowego.

Zatem dopasowane zawiesia są w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo prac związanych z przenoszeniem ładunków mających nawet do 10 ton.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.