Skip to content Skip to footer

Kriochirurgia – nowoczesne leczenie zimnem

Kriochirurgia polega na zamrażaniu zmienionych chorobowo tkanek. Zabieg ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Co trzeba wiedzieć o krioterapii przed udaniem się na leczenie?

Jak działa kriochirurgia?

Aparat do kriochirurgii wykorzystuje podtlenek azotu, dwutlenek węgla, argon lub płynny azot, by osiągnąć niskie temperatury. W trakcie zabiegu, do którego wykorzystywany jest ciekły azot temperatura spada nawet do – 190 º C.

Precyzyjne aparaty do krioterapii wymrażają chorą tkankę nie powodując uszkodzenia tkanek zdrowych. Do wykonania zabiegu nie trzeba używać narzędzi chirurgicznych, dzięki czemu skutki uboczne są minimalne lub nie występują wcale.

Leczenie zimnem ma również tę zaletę, że pacjent bardzo szybko wraca do zdrowia. Nie istnieje niebezpieczeństwo zakażenia ran, powstania dużych blizn czy złego gojenia się ran. Aparat do krioterapii pozostawia jedynie niewielkie blizny, które nazywane są bliznami kosmetycznymi.

Krioterapia w dermatologii

Aparat do kriochirurgii najczęściej używany jest do usuwania zmian skórnych takich jak brodawki, nagniotki, gruczolaki czy zmiany skórne o charakterze rogowacenia. Coraz częściej aparaty do krioterapii wykorzystywane są w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Łysienie plackowate, które często jest problemem zarówno mężczyzn jak i kobiet, również można leczyć przy pomocy niskich temperatur.

Dla młodych ludzi bardzo ważne jest leczenie trądziku pospolitego, które również usuwane jest przy pomocy aparatu do krioterapii. Zaletą leczenia zimnem jest nie tylko szerokie zastosowanie, ale również bark przeciwwskazań do leczenia. Z terapii aparatem do kriochirurgii mogą korzystać osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży czy osoby, których stan zdrowia wyklucza wiele zabiegów.

Krioterapia w innych dziedzinach

Aparat do kriochirurgii często używany jest również do leczenia ginekologicznego takiego jak zmiany nienowotworowe. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości zbadania histopatologicznego usuwanej zmiany. Zaletą to, że powstałe wskutek zabiegu blizny nie upośledzają funkcji rozrodczych, co jest bardzo ważne dla młodych kobiet.

Aparaty do krioterapii coraz częściej wykorzystywane są w laryngologii, stomatologii czy okulistyce.