Skip to content Skip to footer

Marketing usług medycznych – najważniejsze informacje

Marketing dla branży medycznej to coraz lepiej rozwijająca się gałąź tej dziedziny. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie takimi usługami, jednak nadal wiele osób nie ma świadomości, czego one dotyczą i jak bardzo są w dzisiejszych czasach ważne. Wyjaśnimy więc, czym jest marketing medyczny i jakie są jego największe zalety.

Marketing usług medycznych – korzyści

Marketing medyczny to ogół działań, których celem jest jak najbardziej pozytywny odbiór danej placówki lub usługi wśród potencjalnych pacjentów. O tym, że konkurencji na rynku nie brakuje, nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy sprawdzić, ile funkcjonuje gabinetów lub klinik w średnich i większych miastach Polski. Pomyślmy więc o sytuacji, gdy np. pacjent z Wrocławia poszukuje dobrego dermatologa. Jeśli skorzysta w tym celu z internetu, wyszukiwarka wskaże mu dziesiątki adresów. Marketing dla branży medycznej to właśnie metoda na to, aby taki klient, spośród ogromnej ilości innych propozycji, wybrał konkretną placówkę czy gabinet. Jak tego dokonać? Jest kilka sposobów, najlepiej jednak całość zlecić profesjonalnej firmie, świadczącej właśnie takie usługi. Samodzielne, amatorskie działanie, bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, może nie dać spodziewanych efektów lub wręcz pogorszyć wizerunek danego miejsca w oczach pacjentów. Marketing medyczny to bowiem dość skomplikowana kwestia, choćby z uwagi na prawo ograniczające niektóre czynności w tym zakresie.

Marketing dla branży medycznej a SEO

Pozycjonowanie strony internetowej to jedna z kluczowych spraw, jaką zajmuje się Marketing usług medycznych. Jeśli wspomniany wcześniej pacjent, który poszukuje dermatologa we Wrocławiu, wpisze odpowiednią frazę do wyszukiwarki Google, uzyska mnóstwo wyników, jednak najprawdopodobniej wejdzie tylko na kilka pierwszych. Statystyki mówią, że internauci w 90% przypadków nie odwiedzają witryn, które znajdują się w rankingu na piątej lub niższej pozycji. Marketing medyczny musi więc obejmować stworzenie strony www, która posiadać będzie właściwą strukturę i treść – na tyle zoptymalizowaną, aby jej adres znajdował się jak najwyżej w wynikach w wyszukiwarce. Nie można także zapominać, że witryna taka powinna być w dzisiejszych czasach responsywna. Marketing usług medycznych to również reklama w sieci i mediach społecznościowych, zarządzanie social mediami placówki, zajmowanie się tworzeniem bloga firmowego i redagowaniem treści umieszczanych na nim.