Skip to content Skip to footer

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Warto je kupować

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie są tak samo dobrą inwestycją jak obrazy, rzeźby czy inne rzeczy. Numizmatyka jednak dla wielu osób jest tematem, którego nie rozumieją. Nie wiedza na przykład jaka moneta jest warta zakupu, jaka zaś nie. Przed inwestowaniem w numizmatykę warto więc poznać temat nieco dokładniej, by potem w takich miejscach jak https://coinart.pl/ kupować monety, których wartość z pewnością wzrośnie.

Wartość jakiej monety kolekcjonerskiej na pewno wzrośnie?

Numizmatyka to trudny temat. Nie zawsze od razu można się zorientować które monety kolekcjonerskie i okolicznościowe są warte uwagi. Jedna zasada jednak jest oczywista. Najdroższe są monety, które nigdy nie weszły do obiegu. Są w tak zwanym stanie menniczym, czyli absolutnie idealnym. Już jedno drobne zarysowanie na awersie lub rewersie monety powoduje, że traci ona swój stan menniczy. Może być zakwalifikowana jako moneta pierwszego stanu. Monety bardziej zniszczone kwalifikowane są jako monety stanu drugiego, trzeciego lub czwartego. Im niższy stan tym i cena monet niższa. Bardzo popularna moneta w stanie menniczym nadal jednak nie będzie zbyt droga. Drogie są monety rzadkie.

Ilość wybitych monet ma znaczenie

Najbardziej wartościowe są monety wyjątkowo rzadkie. Takie, których nie ma na rynku zbyt wiele, powstały bowiem w małej ilości kopii. Ciekawostką jest to, że jeszcze więcej warte mogą być rzadkie monety z błędem. Na przykład bez znaku menniczego, czy z innym błędem powstałym podczas wybijania monety.

Drugą grupa monet, które warto kupować są te, które mają dużą wartość historyczną. Rzadkie monety sprzed dziesiątek lat czy nawet sprzed wieków, mogą kosztować sporą fortunę. Ich cena zaś nigdy nie spadnie, a wraz z upływem lat na pewno będzie rosnąć

Gdzie sprzedawać monety?

Najlepszym miejscem, w którym można sprzedać swoje monety jest Internet, ale nie aukcje internetowe czy portale ogłoszeniowe. Lepszą opcją są sklepy numizmatyczne, takie jak https://coinart.pl/. Wycena często wykonywana jest już na podstawie przesłanych zdjęć monety i danych o niej. Aby ją sprzedać nie trzeba też jechać do sklepu. Monetę można po prostu wysłać, pieniądze zaś otrzymać na konto. Warto jednak pamiętać, że wartość wielu monet cały czas rośnie, więc sprzedaż ma sens tylko wtedy, gdy pieniądze – choć w części – zostaną przeznaczone na zakup innych okolicznościowych lub kolekcjonerskich monet, które również będą zyskiwać na wartości..