Skip to content Skip to footer

Najważniejsze parametry węgla

Odwiedzając składy węgla z zamiarem zakupienia opału do ogrzewania w zimie mieszkania, ma się na myśli jedynie taki opał, który będzie charakteryzował się maksymalne niską ceną. A przecież dobry węgiel musi posiadać także inne, bardzo ważne cechy, które świadczyć będą nie tylko o jego jakości, lecz także opłacalności. Bo przecież nie zawsze tani węgiel, to dobry węgiel. Jakie zatem cechy i parametry są kluczowe dla dobrej jakości węgla?

Kwestia kaloryczności

Z pewnością każdy doświadczył kiedyś tego, że jeden węgiel pali się lepiej, a inny wręcz przeciwnie, szybko się wypala i konieczne jest uzupełnienie go kolejną porcją. Nie oznacza to wcale, że dostawca węgla nas oszukał, tylko taki właśnie rodzaj węgla został kupiony. Taki, czyli posiadający niską kaloryczność.

Kaloryczność węgla to cecha, która w olbrzymim skrócie określa to, jaką dawkę energii dany węgiel posiada. Im bardziej jest on kaloryczny, tym więcej wydziela z siebie energii, a jednocześnie dłużej się spala. Dzięki temu, choć im bardziej węgiel jest kaloryczny, tym jest droższy, wcale nie oznacza to przepłacania, ponieważ pomimo tego, że płaci się za niego więcej, w dłuższym okresie jest to węgiel o wiele korzystniejszy finansowo. Wszystko dzięki temu, że mniej się go zużywa.

Kwestia ilości popiołu

Innym niezwykle ważnym czynnikiem określającym jakość danego produktu, który oferuje dostawca węgla, jest zawartość popiołu. To ile w węglu znajduje się popiołu, określa jego jakość. Im więcej w wyniku spalania powstaje popiołu, tym mniej energii jest wytwarzanej.Przyjmuje się, że węgiel powinien posiadać od 6 do 10% popiołu w swoim składzie. Jeśli jednak składy węgla do sprzedania będą posiadały węgiel o większej zawartości popiołu, nie powinno się go kupować, nawet jeśli będzie po bardzo okazyjnej cenie, ponieważ tak czy inaczej, będzie on dostarczał zbyt mało energii niż to, ile zostało za niego zapłacone.

Czy to wystarcza?

I choć wydaje się, że te dwa parametry to niewystarczająca ilość danych, aby móc określić dobrej jakości węgiel, to jednak w zestawieniu z ceną danego węgla, da się bardzo łatwo określić, czy kupując go, zrobi się dobry interes. Dobry węgiel, tj. taki, który będzie posiadał zarówno małą ilość popiołu, jak i będzie wysoko kaloryczny, powinien oczywiście więcej kosztować. Nie warto się jednak wahać, widząc taki u dostawców węgla, ponieważ w tym wypadku cena zdecydowanie idzie razem z jakością.