Skip to content Skip to footer

Ogrodowa sauna zewnętrzna – najważniejsze informacje

Tak zwane „gorące kąpiele” odbywane w saunie dla mieszkańców Finlandii są zupełnie zwyczajnym sposobem na relaks. U nas wciąż mało się o nich mówi, a szkoda, bo gdyby tak sauna pojawiła się na każdej posesji, ludzie na pewno byliby szczęśliwsi. Ty możesz jednak sprawić sobie taką saunę zewnętrzną i uzupełnić nią własny ogród.

Czy sauna w ogrodzie aby na pewno jest dobrym pomysłem?

Z całą pewnością takie umiejscowienie sauny wzbudzi twoje wątpliwości. No bo czy po ustawieniu sauny w ogrodzie będziesz mógł korzystać z niej jesienią lub zimą, narażając się na nagły szok termiczny? Całe szczęście nie musisz o to się martwić. O ile tylko będziesz korzystać z sauny zgodnie z zaleceniami, nic ci nie grozi.

A ogólna zasada wygląda tak, że po seansie w saunie należy udać się pod prysznic i oblać ciało zimą bądź nawet lodowatą wodą. Jeżeli twoja sauna zewnętrzna nie zostanie wyposażona w natrysk, równie dobrze po wyjściu z niej możesz po prostu wskoczyć w śnieg albo przejść się po wychłodzonej nawierzchni, by przywrócić właściwą temperaturę ciała.

Jaką saunę zewnętrzną wybrać?

Do wyboru masz tak naprawdę dwa warianty – saunę w formie domku bądź beczki. Która będzie lepsza? Ta pierwsza, która z wyglądu przypomina zwykłą drewnianą altankę, pozwoli ci na wyposażenie wnętrza w niewielką kabinę prysznicową i przebieralnię. Pomieści też dużo więcej ludzi. Na raz może w niej przebywać nawet do dziesięciu osób.

Sauny przypominające duże beczki są z kolei nieco bardziej reprezentatywne i świetnie wpisują się w klimat wiejskich posesji, urządzonych w stylu rustykalnym. Dzięki nim cały twój budynek na pewno będzie dużo lepiej wyglądać. Sam musisz teraz zadecydować, co jest dla ciebie ważniejsze – prezencja czy wygoda.

W co należy wyposażyć saunę?

Każda sauna zewnętrzna na pewno musi posiadać stabilne podłoże oraz odpowiednie przyłącze elektryczne. Są to dwa kluczowe warunki, które koniecznie musisz spełnić, jeżeli zdecydowałeś się, że stworzysz ją samodzielnie.

Możesz jednak zdecydować się na prostsze rozwiązanie i oszczędzić sobie trudów związanych z samodzielnym tworzeniem domowej sauny. W ofertach wielu firmy znajdziesz gotowe już sauny zewnętrzne, które występują w przeróżnych wariantach.

Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw.