Skip to content Skip to footer

Piloty i radiowyłączniki bezprzewodowe

Bezprzewodowy przełącznik jest w stanie kontrolować wiele domowych urządzeń. Radiowyłączyniki pozwalają na przykład na obsługę światła czy wentylatora. Ponieważ są obsługiwane przez gniazdo WiFi, mogą być użytkowane na przestrzeni praktycznie całego budynku z określonej odległości.

Obsługa pilotów i przełączników bezprzewodowych

Istnieją różne sposoby komunikacji między przełącznikiem bezprzewodowym, a urządzeniem. Pierwszym z nich jest możliwość skorzystania z transmisji radiowej. Radiowyłącznik jest zazwyczaj podłączony lub przykręcany do urządzenia. Może być podłączony przewodowo lub zamocowany w inny sposób do systemu elektrycznego budynku, bądź też podłączony bezpośrednio do gniazdka elektrycznego lub gniazda WifFi. Pamięć odbiornika radiowego może być zaprogramowana na wiele sposobów, dzięki czemu jest w stanie obsługiwać różne radiowyłączniki lub nadajniki zdalnego sterowania. Drugim sposobem jest korzystanie z istniejących linii energetycznych. Odbiornik jest podłączony do gniazdka, a urządzenie do odbiornika. Odbiornik wtykowy jest następnie zaprogramowany na poszczególne przełączniki. Niektóre urządzenia są podłączone do sufitów podwieszanych, dzięki czemu mogą służyć jako całkowicie niewidoczny system.

Radiowyłączniki w systemach ściennych i sufitowych

Piloty mogą obsługiwać wiele urządzeń naraz. Dzięki temu można na przykład kupić ręczne piloty na podczerwień, które działają podobnie, jak piloty telewizyjne. Da się jednak za ich pomocą przyciemnić światło czy obsługiwać wentylatory sufitowe, a także wykonywać wiele innych czynności bez konieczności bezpośredniego kontaktu z urządzeniem. Można też skorzystać z jednego z kilku różnych systemów bezprzewodowych obsługiwanych przez gniazdo WiFi, które wykorzystują kombinację technologii nadajnika, odbiornika i okablowania domowego, co daje większą kontrolę. Większość radioodbiorników oparta jest na systemie, który jest używany już od wielu lat. Wykorzystuje on różne moduły wtykowe, które odbierają sygnały z pilota, radiowyłącznika lub przełącznika. Dzięki temu można na przykład swobodnie kontrolować oświetlenie salonu, telewizor, wieżę, wentylatory sufitowe itp. Można również nabyć system ścienny, który zapewnia obsługę światła za pomocą jednego przycisku, scentralizowanego przełączania i termostatu. Bezprzewodowy przełącznik sufitowy jest w stanie włączyć dowolny wentylator sufitowy z określonej odległości. Natomiast bezprzewodowy przełącznik ścienny może włączyć lampę, telewizor lub inne podobne urządzenia.

Źródło: https://www.egniazdka.pl/urzadzenia-zdalnego-sterowania-c-12_330.html