Skip to content Skip to footer

Uprawnieni gazowe G3 – co należy wiedzieć?

Niezależnie od branży, w której operujemy zawsze powinniśmy dążyć do podnoszenia swoich kwalifikacji. To działanie niezbędne, jeżeli zależy nam na utrzymaniu wysokiej pozycji na rynku pracy.

Odpowiednie uprawnienia

Jeżeli nasze życie zawodowe bezpośrednio związane jest z branżą energetyczną powinniśmy przemyśleć, czy uprawnienia gazowe G3 nie są odpowiednim pomysłem na podniesienie naszych kwalifikacji zawodowych. Egzaminy upoważniające do nabycia uprawnienia organizowane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

W celu ukończenia egzaminu musimy stawić się przed organizowaną przez SEP komisją państwową. Co istotne uprawnienia gazowe G3 może nabyć każda osoba, która posiada wykształcenie minimum podstawowe i ma ukończone 18 lat w dniu przystąpienia do egzaminu państwowego. Co jeszcze należy wiedzieć na temat egzaminu?

Kto może przystąpić do egzaminu państwowego?

Warto mieć na uwadze że uprawnienia G3 możemy nabyć mimo braku przystąpienia do jakiegokolwiek kursu doszkalającego. Niemniej jednak mimo braku formalnego obowiązku uczestniczenia w kursach doszkalających jest to zalecane dla wszystkich tych, którzy pragną zwiększyć swoje szanse pozytywnego ukończenia egzaminu.

Po ukończeniu egzaminu uzyskamy uprawnienia w zakresie zarówno eksploatacji, jak i nadzoru urządzeń, instalacji i sieci, których funkcjonowanie jest bezpośrednio związane z paliwami gazowymi. Ponadto uzyskamy uprawnienia w zakresie obsługi, remontów, montażu, oraz konserwacji tychże urządzeń, instalacji i sieci.

Odpowiednie kursy doszkalające

Przystąpienie do kursu doszkalającego, który wspomoże nas w zdobyciu uprawnienia G3 jest zdecydowanie najprostszym sposobem na znaczące zwiększenie szans na pozytywne ukończenie egzaminu kwalifikacyjnego. Jaką cenną wiedzę możemy nabyć poprzez przystąpienie do kursu doszkalającego?

W ramach szkolenia nabędziemy podstawową wiedzę z zakresu między innymi eksploatacji i budowy urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych, z obszaru prawa energetycznego czy też z zasad bezpiecznego oraz racjonalnego wykorzystywania wcześniej wspomnianych urządzeń, instalacji oraz sieci. Co jeszcze?

Równocześnie wybierając egzamin doszkalający mający nam pomóc zdobyć uprawnienia gazowe G3 powinniśmy mieć na uwadze, że ilość dostarczonej na kursie wiedzy może być niewystarczająca. Z tego względu zaleca się wybieranie firm szkoleniowych, w których kursy organizowane są przez profesjonalną kadrę dydaktyczna.