Skip to content Skip to footer

Zastosowanie druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Jest to specyficzna metoda druku, która dalej nie jest rozpowszechniona. Przemiana fazowa stanu stałego w stan gazowy to po prostu sublimacja.

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk metodą sublimacji jest stosowany do znakowania kubków reklamowych. Warto dodać, że torby, koszulki i przedmioty wykonane z aluminium również można znakować. Głównym warunkiem powodzenia nadruku jest specjalna powłoka sublimacyjna. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Sublimacja druk jest nie tylko bardzo trwały, ale też odporny na czynniki atmosferyczne. Powłoka sublimacyjna jest określana jako coatting i jest nanoszona na odtłuszczone powierzchnie. Bez wątpienia jest to świetna baza do sublimacji. Czasami po nadruku stosuje się jeszcze lakier, który chroni przed promieniowaniem UV. Pozwala to wydłużyć żywotność produktu i zabezpieczyć intensywność barw. Wiedza, jak powstaje nadruk sublimacyjny może się kiedyś przydać. Pierwszym etapem jest przygotowanie nadruku na transferowym papierze. Takie odbicie lustrzane wzoru trzeba będzie następnie przenieść na docelowe podłoże. Do druku stosuje się specjalne tusze przygotowywane na bazie wody. Potem papier trzeba przycisnąć do produktu i przy pomocy termotransferowej prasy wydruk wędruje na materiał docelowy. Bardzo istotne jest dobranie właściwych parametrów czasu oddziaływania, temperatury oraz ciśnienia prasy.

Zalety druku sublimacyjnego

Temperatura i ciśnienie mogą się różnić w zależności od właściwości materiału docelowego oraz składu tuszu. Można śmiało powiedzieć, że trwałość jest najważniejszą zaletą druku sublimacyjnego. Trzeba mieć na uwadze, że tusz wnika głęboko w podłoże, więc nie da się odkleić lub zdrapać nadruku. To wszystko sprawia, że koszulka reklamowa może być bez obaw prana w pralce w temperaturze 30 stopni. Tusze produkowane są na bazie wody i bez udziału rozpuszczalników, więc nadruk jest bezwonny oraz ekologiczny. Większość osób powinna być zachwycona neutralnością druku sublimacyjnego. Dotyczy to szczególnie ludzi, którzy pamiętają specyficzny aromat banerów. Kubki reklamowe mogą być myte w zmywarce, ponieważ ten druk jest odporny na warunki atmosferyczne.