Skip to content Skip to footer

Planowanie ogrodu kwiatowego i warzywnego

Zakładanie ogrodu kwiatowego i warzywnego to całkiem spore wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak też technicznym. Warto zatem podejść do tego z rozsądkiem i głową, a właśnie planowanie zacząć dużo wcześniej, by wiosną móc ruszyć z kopyta i szybko uwinąć się z niezbędnymi pracami.

Sklep ogrodniczy czyli miejsca dla planujących założenie ogrodu


Planować można różnorako. Część osób na początku czyta bardzo wiele artykułów oraz fachowych książek i poradników, które traktują o zakładaniu ogrodów. Inni wybierają się do architektów krajobrazu, by przygotowali dla nich gotowy plan, oraz przeprowadzili niezbędne prace związane z nasadzeniem roślin i drzew. Jeszcze inni idą w miejsca takie jak na przykład centrum ogrodnicze lub hurtownia ogrodnicza, aby samemu rozejrzeć się w cenach oraz asortymencie. W końcu to właśnie tam kupuje się na przykład podłoże, którym następnie zostaną wysypane przygotowane wcześniej stanowiska wokół domu. Tego typu pracy z powodzeniem można rozpocząć już jesienią, kiedy to każdy sklep ogrodniczy taki jak https://sklepogrodniczyolza.pl/pl/ ma ziemię w dobrych cenach. Niestety wiosną szybują one w górę, bo każde centrum ogrodnicze przeżywa wtedy oblężenie osób, które właśnie przygotowują się do nowego sezonu w swoim ogródku.

Planowanie ogrodu kwiatowego i warzywnego


Dla osób, które już posiadają stanowiska do sadzenia roślin i kwiatów, jesień to czas niektórych zakupów. To właśnie jesienią sadzi się i wysiewa niektóre warzywa, na przykład czosnek albo szpinak zimowy. Warto poczytać trochę więcej na ten temat, bo każda dobrze zaopatrzona hurtownia ogrodnicza ma nasiona roślin zimujących na stanie. Siejąc szpinak jesienią, już wczesną wiosną będzie można zbierać jego liście i wykorzystywać w kuchni. To samo tyczy się sadzenia czosnku. Jeżeli czosnek wsadzi się jesienią do gleby, późną wiosną lub wczesnym latem będzie można zbierać plony. Również ogród kwiatowy wymaga wcześniejszego planowania, szczególnie jeżeli zależy nam na kwitnących roślinach cebulowych. Do tych najpopularniejszych należą oczywiście tulipany, hiacynty oraz krokusy, czosnek ozdobny przypominający wielkie fioletowe kule. Wszystkie te rośliny cieszą oczy wczesną wiosną tych, którzy przyłożyli się do ogrodniczych prac jesienią. To właśnie wtedy wsadza się cebulki, aby przezimowały w glebie, a następnie zaczęły kiełkować wczesną wiosną. Jak zatem można się domyśleć, miłośnicy ogrodnictwa przez cały rok ( poza zimą) mają pełne ręce roboty, a hurtownia ogrodnicza lub centrum ogrodnicze to często odwiedzane przez nich miejsca.